Napíšte nám

soszm@soszm.sk

Stretnite sa s nami

Ul. SNP 2, Zlaté Moravce

alebo nám zavolajte

+421 37 6422717

Spoločne formujeme budúcnosť

Názov projektu

Gemeinsam die Zukunft gestalten- nachhaltig die Welt mitgestalten und
Veränderungen vorantrieben

Spoločne formujeme budúcnosť – formujeme svet udržateľným spôsobom
a riadime zmeny

Shaping future together

Partneri

Slovensko, Maďarsko, Taliansko, Grécko

Erasmus+ mobilita v Grécku

🍀🌎Tretie projektové stretnutie v rámci projektu „Spoločne formujeme budúcnosť – formujeme svet udržateľným spôsobom a riadime zmeny“ sa uskutočnilo v Grécku v meste Larisa v dňoch 6. – 12. 4. 2025. Mobility sa zúčastnili študenti a pedagógovia zo Slovenska, Maďarska, Talianska a hostiteľskej krajiny – Grécka.

🍀🌎Prvý deň sa začal oficiálnym privítaním účastníkov na partnerskej škole v Larise. Nasledovala prehliadka samotného mesta Larisa, ktoré je významným kultúrnym a historickým centrom v regióne Thessália. Navštívili sme Múzeum histórie mesta, kde sme sa dozvedeli o jeho vývoji od antiky až po súčasnosť. Poobede sme sa zúčastnili prezentácie na tému kompostovania a následne navštívili miestne kompostovisko, kde sme sa prakticky oboznámili s procesom spracovania bioodpadu a jeho využitím v mestskom prostredí.

🍀🌎Druhý deň bol zameraný na liečivé rastliny a ich využitie. Autobusom sme sa presunuli do horskej dedinky Portaria, kde sme pod vedením miestnych odborníkov identifikovali rôzne druhy liečivých bylín. Súčasťou programu bol aj workshop zameraný na výrobu liečivých olejov, kde si študenti mohli sami pripraviť oleje s využitím tradičných prírodných metód. Popoludní sme navštívili mesto Volos, kde sme absolvovali krátku prehliadku a oboznámili sa s jeho históriou a prístavnou kultúrou. Večer sme sa vrátili späť do Larisy.

🍀🌎Streda patrila návšteve kláštorov v Meteore, ktoré sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ide o jedinečný komplex pravoslávnych kláštorov postavených na vrcholoch skalných útvarov. Počas odbornej exkurzie sme sa dozvedeli viac o ich architektúre, náboženskom význame a historickom vývoji. Kláštory v Meteore predstavujú významné duchovné a kultúrne centrum Grécka a ich návšteva bola veľkým zážitkom nielen z vizuálneho, ale aj vzdelávacieho hľadiska.

🍀🌎Vo štvrtok sme navštívili projekt sebestačnej dediny COB, ktorá je zameraná na život v súlade s prírodou. Miestni obyvatelia nás oboznámili s udržateľnými stavebnými technikami, využívaním prírodných a biodegradovateľných materiálov, ako aj s konceptom sebestačnosti v oblasti bývania, pestovania plodín a energetiky. V popoludňajších hodinách sme sa zúčastnili workshopu zameraného na výrobu prírodného mydla, kde si účastníci sami pripravili mydlo z prírodných surovín. Večer sa na partnerskej škole konala rozlúčková slávnosť, kde sa stretli všetci účastníci mobility, zdieľali dojmy z pobytu a oslávili úspešný priebeh týždňa.

🍀🌎V piatok sa konalo slávnostné odovzdávanie certifikátov a ďalšej dokumentácie v rámci programu Erasmus+. Následne sme navštívili Mestský úrad Larisa, kde nás privítal primátor mesta Athanasios Mamakos. Pri tejto príležitosti sme spoločne vysadili stromy v mestskom parku ako symbol nášho záväzku k ochrane životného prostredia. Záver dňa patril voľnočasovým aktivitám, počas ktorých mali študenti možnosť lepšie spoznať grécku kultúru a tráviť čas so svojimi rovesníkmi.

✈️V sobotu ráno sme sa s Gréckom rozlúčili a vyrazili na cestu domov, plní nových skúseností, inšpirácie a nezabudnuteľných zážitkov. ✈️

Ing. Jana Palajová, koordinátorka projektu

Erasmus + mobilita na Slovensku

Druhé projektové stretnutie v rámci projektu „Spoločne formujeme budúcnosť – formujeme svet udržateľným spôsobom a riadime zmeny“ sa uskutočnilo na našej škole v dňoch 9. – 15. 2. 2025. Zúčastnili sa ho všetci projektoví partneri – stredné školy z Maďarska, Talianska a Grécko a samozrejme naša škola.

Študenti z partnerských škôl mali možnosť stráviť týždeň na Slovensku a navštíviť rôzne zaujímavé miesta. Ako už tradične prvý deň sme sa všetci stretli v aule našej školy, kde sa uskutočnilo slávnostné privítanie účastníkov. Účastníkov privítala riaditeľka školy Mgr. Zuzana Čižmáriková. Na slávnostnom privítaní zaznela hymna EÚ, slovenská hymna a účastníci si mali možnosť vypočuť aj tradičnú slovenskú ľudovú pieseň a to všetko v podaní študentov ZUŠ Zlaté Moravce.

Prvý projektový deň sme strávili prevažne v škole, kde sa prezentovali prezentácie na tému „Udržateľná škola“ a „Udržateľná učebňa“. Študenti absolvovali workshopy zamerané na tému „Udržateľné športy a Recyklácia“. Popoludní sa zúčastnili slávnostného prijatia u primátora mesta Zlaté Moravce Mgr. Dušana Husára.

Druhý deň sme navštívili Bystriansku jaskyňu a ukázali sme našim zahraničným partnerom aj krásy Nízkych Tatier, keď sme sa lanovkou vyviezli na Chopok, kde mali možnosť vidieť nádherné výhľady. V rámci tématiky Udržateľnosti sme popoludní navštívili udržateľný športový areál v Osrblí.

Ďalší projektový deň sme navštívili zubriu zvernicu v Topoľčiankach a Topoľčiansky zámok. Popoludní sme sa všetci zrelaxovali vo wellnesse v Podhájskej.

Štvrtý deň patril návšteve udržateľného podniku General plastic v Kollárove, kde nám ukázali akým spôsobom sa z recyklovaných fliaš vyrábajú nové fľaše. Popoludnie sme strávili v Bratislave kde sme našim partnerom ukázali Bratislavský hrad a ďalšieho zaujímavé miesta v našom hlavnom meste. Večer sa niesol v slávnostnej nálade. Mali sme spoločnú večeru, na ktorej všetci účastníci obdržali certifikáty o účasti a Europasy, vychutnali si tortu a zabavili sa na diskotéke.

Posledný projektový deň sme opäť pracovali v škole, kde sa prezentovali výsledky práce z workshopov – podcasty, plagáty a videá. Naši študenti si pripravili pre zahraničných študentov lekciu slovenčiny a keďže bol v ten deň Valentín, tak aj nejaké valentínske aktivity. Popoludní sa už jednotlivé skupiny chystali na odchod. Rozlúčka bola emotívna, veď za celý týždeň sa vytvorili silné priateľstvá medzi študentami z rôznych krajín. Keďže študenti boli ubytovaní v rodinách slovenských študentov, mali možnosť spolu tráviť dosť času a samozrejme boli nútení komunikovať v cudzom jazyku.
Ďalšie stretnutie nás čaká v Grécku a už sa všetci tešíme, že spoznáme ďalšiu krajinu a kultúru.

Ing. Jana Palajová, koordinátorka projektu

Erasmus+ mobilita v Taliansku

V dňoch 20. – 26. 10. 2013 sme sa zúčastnili prvého projektového stretnutia v rámci projektu „Spoločne formujeme budúcnosť – formujeme svet udržateľným spôsobom a riadime zmeny“, ktoré sa konalo v Taliansku na Sicílii v meste Sciacca, v partnerskej škole LICEO SCIENTIFICO STATALE “ENRICO FERMI”. Tohto stretnutia sa zúčastnili dve učiteľky – Ing. Jana Palajová, Mgr. Viera Krajčiová a ôsmi študenti – Šimon Bruncko, Marek Doležaj, Kristián Kičko, Peter Levický z II. P a Filip Adamec, Pavol Šúry, Tomáš Toma, Ľuboš Turanský z III. P. Na Sicílii sa stretli štyri krajiny – okrem Slovenska a Talianska to bolo Grécko a Maďarsko, ktoré je zároveň koordinátorom tohto projektu.

Strávili sme tu nádherný týždeň plný projektových aktivít, výletov, zážitkov a rôznych stretnutí. Prvý deň už tradične patril návšteve školy, kde nás na slávnostnom otvorení v novovybudovanej aule školy privítala riaditeľka školy, vzájomne sme sa predstavili prostredníctvom prezentácií a videí, kde
sme predstavili aj svoje školy, keďže toto bolo naše prvé stretnutie. Neskôr sa prezentovali výsledky dotazníka o uhlíkovej stope. Navštívili sme aj miestnu radnicu a historické centrum mesta. Nasledujúci deň sme si užili aj napriek daždivému počasiu, navštívili sme vodnú nádrž Arancio, ktorá slúži
na zavlažovanie a výrobu elektrickej energie. Potom sme sa presunuli do nádherného historického mestečka Sambuca, kde sme navštívili niekoľko múzeí a centrum mesta. Pri spoločnom obede sme ochutnali typické talianske a sicílske špeciality. Krásne slnečné počasie nám prialo počas návštevy
hlavného mesta Palerma, kde sme navštívili v súvislosti s tematikou projektu laboratórium enviromentálnej výchovy, ktoré sa nachádza v morskej chránenej oblasti Capo Gallo. Navštívili sme aj novovybudované „Malo Trapezvidale“ s nádhernou fontánou. Výlet sme zavŕšili návštevou historického centra. V ďalších dňoch sme ešte navštívili „Údolie chrámov“ a „Scala dei Turchi“ s nádhernými výhľadmi na more a útesy. Zaujímavá bola tiež návšteva pomarančovej farmy a nádherných záhrad s citrusovými plodmi. Posledný deň študenti pracovali na svojich prezentáciách
o histórii klimatických zmien v Európe. Posledný večer sme sa všetci stretli na spoločnej večeri v pizzerii.

Študenti boli ubytovaní v hosťovských rodinách u študentov z partnerskej školy, čo im umožnilo bližšie sa zoznámiť s talianskou kultúrou, tradíciami a spôsobom života. Nadviazali sa tu dlhodobé priateľstvá a keďže toto je prvé projektové stretnutie, mnohí z nich sa ešte môžu neskôr stretnúť pri mobilite
v ďalšej krajine. Študenti počas mobility komunikovali v anglickom a nemeckom jazyku, čo im umožnilo sa zdokonaliť v týchto jazykoch. Už sa všetci tešíme na stretnutie na Slovensku, ktoré nás čaká vo februári 2025.

Ing. Jana Palajová, koordinátorka projektu

ZAČÍNAME S NOVÝM PROJEKTOM ERASMUS PLUS

V tomto školskom roku začíname s novým projektom Erasmus plus, ktorý je zameraný na veľmi aktuálne témy ako je ekológia, ochrana životného prostredia, udržateľnosť a jeho názov je „Spoločne formujeme budúcnosť – robíme svet udržateľným, pomáhame formovať a riadiť zmeny“.

Do tohto projektu sú okrem našej školy zapojené stredné školy z Talianska,Gréckaa Maďarska. Stredná škola z Maďarska je zároveň aj koordinátorom projektu.

Konečným produktom projektu bude vytvorenie trvalo udržateľného vyučovacieho priestoru a online manuálu, ktorý bude obsahovať všetky naše aktivity a produkty vytvorené v rámci projektu.

Životné prostredie a boj proti klimatickým zmenám sú v súčasnosti veľmi aktuálne. Projekt rieši túto prioritu podporou environmentálne udržateľných postupov a začleňuje princípy do svojej činnosti. Projekt zahŕňa aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie, minimalizovanie odpadu a emisií a podporu praktík šetrných k životnému prostrediu medzi účastníkmi. Projekt sa zameriava na vzdelávanie účastníkov o zmene klímy a o jej vplyve na životné prostredie a bude ich podporovať, aby podnikli kroky na zlepšenie ekologického stavu a zníženie uhlíkovej stopy.

Študenti našej školy budú mať možnosť sa podieľať na tomto jedinečnom projekte a budú sa zúčastňovať jednotlivých aktivít, ktoré sa budú uskutočňovať vo všetkých krajinách zapojených do projektu. Pre našich študentov to bude možnosť viac cestovať, spoznávať nových ľudí, nadviazať nové kontakty, priateľstvá a hlavne možnosť komunikovať v nemeckom a anglickom jazyku.

Úvodné stretnutie v Maďarsku v rámci projektu Udržateľnosť

Letné prázdniny sú v plnom prúde, ale my nezaháľame!

Naša pani riaditeľka spolu s dvoma pedagógmi sa aj počas prázdnin aktívne zúčastnili na príprave nových projektov v rámci programu ERASMUS+. V priebehu minulého týždňa sa v maďarskej Nyíregyháze uskutočnilo významné stretnutie, ktorého sa zúčastnili aj naši partneri z Maďarska, Talianska a Grécka. Hlavnou témou projektu bola udržateľnosť a jej integrácia do vzdelávacieho procesu.

Počas intenzívnych rokovaní, ktoré prebiehali v nemeckom jazyku, sme sa zamerali na výmenu skúseností a osvedčených postupov v oblasti udržateľnosti. Diskutovali sme o spôsoboch, ako môžeme do našich učebných osnov začleniť environmentálne vzdelávanie, a pripravili sme konkrétne kroky na implementáciu týchto myšlienok do praxe.

Nielenže sme si z tejto cesty odniesli množstvo nových nápadov a inšpirácie, ale mali sme aj možnosť navštíviť krásnu Budapešť, kde sme získali ďalšie poznatky o kultúrnom a historickom dedičstve našich maďarských partnerov.

Medzinárodná spolupráca v rámci programu ERASMUS+ nám poskytuje jedinečnú príležitosť na rozvoj a zlepšenie našich vzdelávacích metód. Sme presvedčení, že integrácia tém udržateľnosti do našej výučby pripraví našich žiakov na výzvy budúcnosti a podporí ich zodpovedný prístup k životnému prostrediu.

Tešíme sa na ďalšie medzinárodné projekty a spoluprácu, ktoré obohatia naše vzdelávacie prostredie a prinesú nové možnosti pre našich žiakov, ktorí už čoskoro budú môcť navštíviť naše partnerské školy v zahraničí.

ERASMUS+ nás spája a posúva vpred!