Napíšte nám

soszm@soszm.sk

Stretnite sa s nami

Ul. SNP 2, Zlaté Moravce

alebo nám zavolajte

+421 37 6422717

Rôzne kultúry – spoločná identita

Názov projektu

Verschiedene Kulturen – Gemeinsame Identität

Rôzne kultúry – spoločná identita

Partneri

Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Turecko, Litva

Erasmus+ mobilita v Maďarsku

V termíne od 22.11.2021 do 28.11.2021 sa 6 žiaci a 2 učitelia (Mgr. Zuzana Čižmáriková – koordinátorka projektu a Ing. Jana Palajová) našej školy SOŠ polytechnickej v Zl. Moravciach zúčastnili prvého projektového stretnutia v rámci projektu Erasmus+ „Verschiedene Kulturen – Gemeinsame Identität“. Prvé stretnutie sa konalo u nášho maďarského projektového partnera – Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium a okrem maďarských a slovenských žiakov a učiteľov sa ho zúčastnili aj žiaci a učitelia z ďalších troch krajín – Rumunska, Turecka, Litvy. Prvý deň sme strávili vzájomným predstavovaním, kde žiaci z jednotlivých krajín prezentovali svoje školy. My sme sa prezentovali aj videom o našej škole, ktorého tvorcom je žiak František Kabát, študent 2.F triedy – odbor grafik digitálnych médií. Taktiež sme si prezreli školu nášho maďarského partnera a mesto Níregyháza, kde sa škola nachádza.

Ďalšie dni sa niesli v znamení workshopov – pripravovalo sa logo projektu, taktiež výletov – navštívili sme veľa zaujímavých miest, napr. aj skanzen v meste Sósto, kde sme mohli vidieť typické maďarské obydlia z minulosti. Z prvého projektového stretnutia sme si odniesli veľa nových zážitkov, nové priateľstvá, kontakty. Žiaci sa zdokonalili v anglickom a nemeckom jazyku, keďže chceli a museli komunikovať so žiakmi z iných krajín a začala sa spolupráca, ktorá bude ešte pokračovať pri ďalších projektových stretnutiach v každej zúčastnenej krajine.

Ing. Jana Palajová učiteľka ANJ

ERASMUS+ mobilita na Slovensku

Aj v tomto roku naša škola, SOŠ polytechnická v Zlatých Moravciach pokračuje v dlhoročnej tradícii realizácie medzinárodných projektov, v ktorých spolupracuje s viacerými podobnými školami z celej Európy a zvyšuje tak atraktivitu ponúkaných študijných a učebných odborov. Tak sa v uplynulých dňoch na našej škole konalo v aktuálnom školskom roku už druhé hostiteľské projektové stretnutie v rámci programu ERASMUS+.

Stretnutie s partnermi z litovského Kaunasu, maďarskej Nýregiyhazy, a rumunskeho Satu-Mare (hist. Satmár) a tureckého Kayseri absolvovali v termíne 23. – .27. mája 2022. Toto stretnutie bolo zároveň druhým stretnutím v poradí v projekte a nasledovalo po stretnutí v Maďarsku. Privítali sme na ňom spolu 22 študentov a 9 sprevádzajúcich učiteľov. 

„Verschiedene Kulturen – Gemeinsame Identität „ v preklade „Rôzne kultúry – spoločná identita“ je projekt zameraný na inklúziu, kultúrnu rozmanitosť, občianstvo – aktívna EÚ. Ciele tohto projektu sú: porozumenie príčin a účinkov marginalizácie (vylúčenia) a predsudkov v našej spoločnosti, stimulácia/podpora sociálnych a medzi-kultúrnych kompetencií, stimulácia digitálnych zručností učiteľov a študentov, objavovanie umenia ako nástroja na podporu inklúzie. Partnermi, okrem našej školy sú školy: Melikgazi Kayseri Lisesi Turecko, Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium Maďarsko , Kauno r. Akademijos Ugnes Karvelis gimnazija Litva a Liceul Teoretic German Johann Ettinger Rumunsko. Komunikačným jazykom je nemecký jazyk.

Počas piatich pracovných dní zahraniční študenti a ich sprevádzajúci učitelia absolvovali na našej škole  starostlivo pripravený program, ktorý bol vyskladaný z množstva pracovných aktivít a samozrejme opäť doplnený aj o kultúrno-historické a relaxačné zážitky.Zahraničných hostí sme v prvý deň privítali v aule školy, nasledoval kultúrny program pripravený našimi študentami, predstavenie partnerov.

Po obede v školskej jedálni sme sa ponáhľali do obradnej siene  MSKS, kde opäť všetkých prijal primátor mesta Zlaté Moravce pán Dušan Husár. Prvý deň sme zavŕšili workshopom v ktorom sme vytvárali spoločný časopis na tému vylúčenie a predsudky. Každá krajina pripravila článok v nemčine na danú tému v konkrétnej krajine, škole. Ak Vás problematika zaujíma, môžete si náš časopis pozrieť  pod článkom. Na záver prvého pracovného dňa sme pre našich hostí pripravili spoločnú „grilovačku“ v priestoroch QUADRATON klubu v Zlatých Moravciach.

V dopoludňajších hodinách druhého dňa stretnutia sme navštívili  súkromnú základnú školu Guliver v Banskej Štiavnici. Školu, ktorá mení hranice vzdelávania a rozvoja detí. Školy, ktorá ponúka deťom jedinečný systém vzdelávania, podporu a unikátne zázemie. Počas celej prehliadky nás sprevádzala riaditeľka školy PaedDr. Anežka Slančíková, ktorej aj touto cestou ĎAKUJEME, za jej prijatie a ochotu venovať nám svoj čas. Počas druhého dňa projektového stretnutia ERASMUS+ navštívili naši projektoví partneri aj Banskú Štiavnicu,  mesto, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Tretí pracovný deň sme v dopoludňajších hodinách našim hosťom zorganizovali prehliadku našej školy, kde sme sa pochválili hlavne najnovšími prírastkami technického vybavenia ktoré sme získali v projekte IROP. Program pokračoval pracovným workshopom v ŠPECIÁLNEJ ZŠ v Zlatých Moravciach, v tejto súvislosti chceme poďakovať pani riaditeľke PhDr. Zite Záhorskej srdečne prijatie.

Záver tretieho dňa bol venovaný večierku spojeného so slávnostnou večerou, na ktorom sme pozvaným hosťom prezentovali všetci projektoví partneri svoju kultúru prostredníctvom svojich krojov a tancov.

Tretí a štvrtý deň sa naši študenti a učitelia podujali predstaviť svojim hosťom Slovensko aj z pohľadu geografie a histórie. Predstavili sme im regióny Pohronia, Liptova a Tatier, kde sme navštívili Banskú Bystricu, Liptovský Mikuláš, Starý Smokovec, Hrebienok, Donovaly, VLKOLÍNEC, ktorý je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu, je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Demänovskú dolinu a očarujúcu panorámu Tatier sme našim hosťom ponúkli z Hrebienku, kam sme sa vyviezli známou pozemnou lanovkou. Tou cestoval v minulosti aj nezabudnuteľný svätý otec Ján Pavol II, či anglická kráľovná. Keďže nám v programe počas večerov zostalo trošku času aj na relax, pobyt na Liptove sme doplnili návštevou vodného parku Bešeňová.

Týždeň pobytu našich hostí prebehol vďaka pestrému programu veľmi rýchlo a naši hostia sa opäť vrátili do svojich domovských škôl ku každodenným povinnostiam. Z ich reakcií však vieme, že si odniesli nové vedomosti, množstvo zážitkov, vytvorili sa nové priateľstvá. Naši študenti a učitelia si zasa mohli vyskúšať, ako chutí rola hostiteľa, naživo si precvičiť jazykové schopnosti. No a naše školy majú k sebe znova o čosi bližšie. To bolo hlavným zámerom predkladateľky a  koordinátorky a projektu: Mgr. Zuzany Čižmárikovej, učiteľky na Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach.

autor článku: Mgr. Dušan Turčan

Naši študenti v Turecku v projekte Verschiedene Kulturen – Gemeinsame Identität

Na našej škole Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach, sa kladie dlhodobo dôraz na to, aby študenti a ich pedagógovia mohli rozvíjať svoje schopnosti prostredníctvom vzdelávania na rôznych zahraničných pobytoch, exkurziách a stážach. Aj v tomto školskom roku aktívni učitelia pre študentov zorganizovali prvý atraktívny ERASMUS+ zahraničný pobyt, keď sme tentoraz so študentmi cestovali v rámci projektu „Verschiedene Kulturen – Gemeinsame Identität“ na týždňovú mobilitu do centrálneho Turecka.

Šesť študentov odborov Grafik digitálnych médií, Sieťové a informačné technológie a ElektrotechnikaRaymond Šabík, Patrik Šabo, Marco Gunda, Filip Kéry, Matej Bánsky a Samuel Baťo v sprievode učiteľov Mgr. Dušana Turčana a  Mgr. Petra Hodála   absolvovali v termíne od 24. 9. 2022 do 2. 10. 2022 jazykovo-odbornú stáž a pobyt na strednej škole Kayseri Lisesi.

Hlavným zámerom tohoto projektu, ktorý pripravila Mgr. Zuzana Čižmáriková, ktorá projekt na škole koordinuje v spolupráci s vedením SOŠ polytechnickej a s ostatnými zahraničnými partnermi, bolo overenie si doteraz nadobudnutých vedomostí a kompetencií a získanie nových zručností a vedomostí aj v oblastiach, v ktorých sa pripravujú na svoje budúce povolanie v prostredí zahraničnej školy. Dôraz bol kladený na komunikáciu v nemeckom  a anglickom  jazyku.

Náš pobyt sa začal v nedeľu 24.októbra v ranných hodinách, keď sme sa zo Zlatých Moraviec presunuli na letisko do Viedne, odkiaľ sme cez Istambul leteli do miesta  stáže – 1,5miliónovej metropoly východnej Anatólie – mesta Kayseri. Turecko nás privítalo hneď v prvý deň typickým južanským slnečným počasím, aj v septembri stále letným, čo určite umocnilo naše dojmy z tejto exotickej a hneď od prvých momentov aj sympatickej krajiny.

Po, pre nás, dlhej noci (v Kayseri sme pristáli o druhej v noci a do hotela sme sa dostali o tretej) sme v pondelok prvýkrát navštívili miesto našej mobility strednú školu “Kayseri Lisesi”.  Žiakov tu už čakali ich tureckí, maďarskí, rumunskí a litovskí kamaráti, nás učiteľov naopak naši kolegovia. Tak sa mohol začať pracovný program. Stretli sme sa v aule školy, kde nás privítal riaditeľ školy a kde sme sa všetci zvítali a zoznámili. Na prvom “workshope” sme v nemčine a angličtine predstavili svoje mestá a školy, nasledoval spoločný obed v typickej tureckej reštaurácii a prehliadka centra Kayseri, pričom sme navštívili (všetci Slováci prvýkrát v živote) aj jednu z niekoľkých miestnych mešít.

V nasledujúcich dňoch sme pokračovali v pracovnom programe. Nejednalo sa pritom o žiadny pohodový či formálny výlet, naopak, pracovný program bol veľmi intenzívny a zostavený ako mix prevažne vzdelávacích a poznávacích aktivít “od rána do večera” na hostiteľskej škole a v regióne východnej Anatólie. Postupne sme navštívili miesta zodpovedajúce tématike projektu “Kunst und Kultur”, ktoré naši hostitelia zaradili do itinerára mobility: múzea, historické a národopisné objekty, stavby a pamiatky zapísané do zoznamu UNESCO. Žiaci odboru grafik digitálnych médií boli počas celého pobytu nadšení z možnosti prejaviť svoje grafické schopnosti, napríklad si vyskúšali, akým spôsobom sa tvorí tradičná turecká grafika  „maľby na vodnú hladinu“ – mramorovanie, prácu s keramikou, či dokumentačné fotografovanie krajiny, aktivít a objektov. V stredu sme sa všetci stretli na kultúrnom večierku, kde v rámci jeho programu každá krajina zaspievala dve pripravené piesne a máme (súdiac podľa potlesku 😀 ) nádej, že naše acapella podanie  “Na kráľovej holi” malo celkom úspech. 🙂

Pobyt sme zakončili návštevou oblasti Kapadócie, jednej z turisticky najvyhľadávanejších oblasti Turecka. Po grécky Καππαδοκία – Kappadokia, latinsky Cappadocia či turecky Kapadokya je územie východnej Antalónie, polostrova ležiaceho na hranici Európy a Ázie. Názov tejto dnešnej ázijskej časti Turecka pochádza z gréckeho slova ανατολή – anatoli, čo po slovensky znamená východ. Toto územie v sebe okrem výnimočnej krásy nesie i bohatú históriu. Človek ho začal obývať už od čias Herodesových a postupne sa tu formovali i indo-európske jazyky, aj u nás rozšírené náboženstvo – kresťanstvo. Názov Cappadocia pochádza zo starej perzštiny a znamená „zem krásnych koní“. Územie Cappadocie je bohaté na podzemné mestá, skalné útvary, kostoly a kaplnky hrajúce farebnými freskami. Jedným z najznámejších a najmalebnejších miest oblasti je určite Göreme. Rokmi tu vulkánová sila zanechala prazvláštne skalné útvary, z ktorých si ľudia vytvorili obývateľné jaskyne. Dnes je väčšina z nich využívaná ako rezorty a hotely, s podzemnými kúpeľmi a bazénmi. Mestečko je čarovné malých rozmerov, a tak bola pre nás tou najvhodnejšou možnosťou prepravy chôdza. Okrem iného nám poskytlo výnimočný pohľad na okolité kaňony, ktoré sú samé o sebe maľovanou panorámou. Jednoducho raj pre fotografov. Musíme uznať, že tureckí hostitelia pre nás pripravili naozaj pestrý a zaujímavý program.

ERASMUS+ mobilita v Rumunsku

Ani nie po mesiaci študenti našej školy – Marek Lukáč, Filip Rajnoha, Oliver Hatina, Dávid Mihál, Eduard Rafaj a Andrej Špaňo so svojimi učiteľkami Mgr. Zuzanou Čižmárikovou – koordinátorkou projektu a Ing. Janou Palajovou – učiteľkou ANJ opäť cestovali do zahraničia v rámci projektu Erasmus plus. Tentoraz to bol jazykový projekt „Rôzne kultúry, spoločná identita“ do ktorého je zapojených päť zahraničných škôl z piatich krajín – Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Litva a Turecko.

Cestovali sme do rumunskej školy Liceul Teoretic German Johan Ettinger v Satu Mare, kde sme sa stretli so všetkými partnerskými školami a strávili tam týždeň plný zážitkov, nových informácií, workshopov a výletov v čase od 5. 12. do 9. 12. 2022.

Priblížime vám ako sme tento týždeň strávili. Prvý deň sa niesol v znamení zoznamovania, každá škola sa predstavila prezentáciami o typických krojoch v danej krajine. Poobede sme si pozreli mesto Satu Mare. Druhý deň sme navštívili zaujímavé miesta ako – veselý cintorín a múzeum komunizmu v meste Marmatiei, ktoré je zaujímavé tým, že sa nachádza v bývalom väzení, kde boli väznené obete komunistického režimu. Taktiež sme navštívili aj kláštor, ktorý je pamiatkou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ďalší deň bol celý vyhradený pre workshopy, kde sa študenti naučili napr. piecť medovníky, vyrobili si ozdoby zo slamy, z prútia a náramky z kože a korálikov. Zároveň sa popri všetkých týchto aktivitách bližšie spoznávali a spoznávali zvyky a tradície Rumunska. Nasledujúci deň sa študenti venovali téme inklúzie a vyrábali plagáty na túto tému, ktoré boli neskôr vystavené vo filharmónii, kde sa uskutočnil „Vianočný bazár“. Navštívili taktiež kaštieľ Károlyiovcov v mestečku Grosskarol, kosto v Kaplaul, kde sa nachádza krypta šľachtickej rodiny Károlyiovcov. Posledný deň bol vyhradený na vianočné tradície, pričom študenti prezentovali svoje stánky s typickými vianočnými ozdobami, predmetmi a aj sladkosťami danej krajiny. Navzájom si svoje predmety aj povymieňali. Posledný deň sme potom zakončili slávnostne vo filharmónii, kde sa predstavili jednotlivé krajiny so svojím programom v tradičnom oblečení. Vo filharmónii vystúpili aj študentský a učiteľský zbor domovskej krajiny a taktiež sme si všetci spoločne zaspievali jednu pieseň.

Tento týždeň nám dal naozaj veľa, študenti sa zdokonalili v nemeckom a anglickom jazyku, keďže museli komunikovať so svojimi rovesníkmi z iných krajín. A tak ako sa hovorí aj v názve nášho projektu, aj keď sa tu stretli rôzne kultúry, všetci máme spoločné jedno a to je, že vieme spoločne, zaujímavo a zmysluplne stráviť čas a naučiť sa veľa nového z jednotlivých kultúr a zároveň sa vieme navzájom rešpektovať.

Erasmus+ mobilita v Litve

V dňoch 23. – 29. 4. 2023 sme sa zúčastnili už posledného projektového stretnutia v rámci projektu „Rôzne kultúry – spoločná identita“, ktoré sa konalo u nášho projektového partnera Vytuato Didžiojo  Universiteto Ugnes Karvelis Gimnazia v meste Kaunas v Litve. Stretnutia sa zúčastnili dve učiteľky – Ing. Jana Palajová,  Mgr. Alžbeta Kéryová a šiesti študenti – Lukáš Jurík, Denis Drahoš, Juraj Moška, Kristián Bocán, Oliver Lackovič a Simon Farkaš. V Litve sa stretlo päť krajín – okrem Slovenska a Litvy to bolo Rumunsko, Maďarsko a Turecko. Strávili sme nádherný týždeň plný pracovných aktivít, výletov, zážitkov a rôznych stretnutí. Prvý deň už tradične patril návšteve školy, kde nás privítal riaditeľ školy, vzájomne sme sa predstavili, prehliadli si školu a študenti jednotlivých krajín prezentovali tému „Náboženstvá v mojom okolí“, keďže hlavnou témou tohto projektového stretnutia boli práve náboženstvá. Popoludní sme sa poprechádzali po meste a objavovali krásy Kaunasu.

Počas druhého dňa sme navštívili hlavné mesto Litvy – Vilnus. V jeho historickej časti – staré mesto, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO sme absolvovali prehliadku kostolov rôznych náboženstiev. Navštívili sme aj mesto Trakai, kde sme vyskúšali tradičnú litovskú kuchyňu. Toto mesto bolo v stredoveku sídlom litovských vládcov, a práve  tu sa nachádza jedna z najvýznamnejších pamiatok v Litve – vodný hrad Trakai, ktorý sme tiež mali možnosť navštíviť.

Tretí deň nám počasie veľmi neprialo, napriek tomu sme absolvovali prehliadku niekoľkých kostolov v Kaunase. Navštívili sme veľkolepý kostol v štýle art deco – Baziliku Kristovho Vzkriesenia, na ktorú sme sa vyviezli pozemnou lanovkou, jedinou tohto druhu v Európe. Popoludní sme navštívili Štátne hudobné divadlo Kaunas, kde sme mali možnosť nahliadnuť do zákulisia príprav divadelného predstavenia a do priestorov, kde sa bežný divák nedostane.

Ďalší deň sme cestovali autobusom trochu ďalej do mesta Klaipeda a odtiaľ trajektom na polostrov Kuršská Kosa. V meste Nida sme navštívili múzeum jantáru a neskôr sme mali možnosť poprechádzať sa po piesočných dunách, prezrieť si výnimočné drevené sochy a poprechádzať sa aj po pobreží Baltického mora. Posledný deň sme strávili opäť v partnerskej školy, kde študenti prezentovali projekty o rôznych náboženstvách, ktoré si pripravovali v priebehu celého týždňa. Mali možnosť si aj trochu zašportovať na vonkajších športoviskách. Po odovzdaní certifikátov nastal čas sa rozlúčiť.

Napriek tomu, že toto projektové stretnutie bolo posledné, odchádzali sme nielen s novými skúsenosťami a zážitkami, ale aj s vierou, že sa ešte niekedy stretneme, či už v reálnom živote alebo aspoň prostredníctvom sociálnych sietí. Napriek tomu, že sme z rôznych krajín a kultúr všetci máme niečo spoločné a to je priateľstvo, rešpekt a spolupráca.

Ing. Jana Palajová

učiteľka ANJ