Názov projektu
International approach to smart energy solutions
Objavovanie inovatívnych energetických riešení pre Európu

Slovensko, Belgicko
Mobilita v projekte Erasmus+ v Belgicku
7 študentov odboru Technické lýceum, Mechanik-elektrotechnik a Sieťové a informačné technológie: Matúš Bača, Adam Kúsek, Michal Hlavačka, Martin Ovcarčík, Lukáš Horvát, Ivan Drahoš, Nikolas Bartoš v sprievode učiteľov Mgr. Dušana Turčana a Mgr. Miloša Palaja PhD. absolvovali v projekte ERASMUS+ „International approach to smart energy solutions“ v termíne od 23. 10. 2022 do 29.10. 2022 odbornú stáž a pobyt na belgickej strednej škole VTI Tielt.
Hlavným zámerom tohto týždenného podujatia, ktoré pripravili koordinátor projektu Mgr. Dušan Turčan v spolupráci s vedením SOŠ polytechnickej v Zlatých Moravciach a belgickými partnermi, bolo overenie si doteraz nadobudnutých vedomostí a kompetencií a získanie nových zručností a vedomostí v oblastiach, v ktorých sa pripravujú na svoje budúce povolanie v prostredí zahraničnej školy. Dôraz bol kladený hlavne na komunikáciu v anglickom jazyku, a overenie si schopnosti pracovať v medzinárodnom tíme v prostredí zahraničnej školy.
Náš pobyt sa začal v nedeľu 23.októbra v ranných hodinách, keď sme na cestu vyrazili školským mikrobusom zo Zlatých Moraviec a cez Bratislavu, rakúsku Viedeň, nemecké Passau, Frankfurt nad Mohanom a Kolín nad Rýnom sme v podvečer pricestovali do Bruselu. Aj keď to bola dlhá cesta, v aute celý deň vládla dobrá nálada, “tímový duch” a tak sme cestu absolvovali úplne “v pohode”. Brusel nás síce privítal tradičnou prehánkou, ale po menších peripetiách s parkovaním sme sa ubytovali v hoteli neďaleko centra, aj keď unavení po dlhej ceste sme ešte stihli zájsť poobdivovať aj centrum s atrakciami ako “Maneken piss” či nádherne nasvietený “Grote markt”.
Ráno, 24.marca sme sa výdatne naraňajkovali a v ceste sme pokračovali do flámskeho mesta Tielt, tu bola našim cieľom partnerská škola VTI Tielt. Táto škola je v projektoch ERASMUS+ našim dlhodobým projektovým partnerom a sme hrdí, že tento rok naša spolupráca trvá už okrúhlych 10 rokov.
Slovenských študentov v Tielte už čakali ich belgickí kamaráti, nás učiteľov naopak privítali naši kolegovia. Ihneď sa začal náš pondelkový program keď sme postupne absolvovali prehliadku VTI Tielt a do podvečerných hodín sme mali ešte workshopy zamerané na vzájomné predstavovanie sa, spoznávanie a otvorili sme aj hlavnú odbornú tému nášho projektu, ktorou je spoločné hľadanie smart energetických riešení pre naše domácnosti. Mimochodom, keď predkladatelia projektu Mgr. Dušan Turčan a pani Heidi DeMuelenaere pripravovali tento projekt na schválenie belgickej národnej agentúre pre medzinárodnú akademickú spoluprácu EPOS, ani netušili, akou aktuálnou sa stane jeho nosná téma – ENERGIE, v čase jeho realizácie. Sme radi že aj naše školy takto svojou troškou prispievajú k šíreniu povedomia o témach, ktoré dnes mátajú aj mnohých politikov. 🙂
Na záver intenzívneho a zážitkami nabitého dňa sme sa presunuli do pobrežného mestečka Wenduine – De Haan, kde sme sa ubytovali spolu s belgickou skupinou v príjemnom penzióne, ktorý sa stal počas projektových dní našim prechodným “domovom” a pracoviskom.
V nasledujúcich dňoch sme pokračovali v pracovnom programe mobility. Nejednalo sa pritom o žiadny formálny výlet, naopak, pracovný program bol veľmi intenzívny a zostavený prevažne zo vzdelávacích workshopov, doplnených o poznávacie aktivity v regióne západného flámska. Študenti si vyskúšali aj svoje jazykové schopnosti, pretože v spoločnom pracovnom tíme boli aj ich belgickí rovesníci.
Hlavnou témou našich pracovných aktivít bol ENERGETICKÝ DATALOGGING – meranie elektrotechnických a fyzikálnych veličín súvisiacich s energiami ako napríklad teplota, prúd, napätie, príkon a ich bezdrôtové ukladanie na databázový server a následné spracovanie formou grafov. Na tento cieľ sme použili známy minipočítač RaspberryPi 4 a mikroprocesorovú dosku NODE MCU (Arduino). Programovali sme v jayzyku C, HTML, PHP, Java Script. Študenti si podľa pripravených inštrukcií pripravili vlastné servery a ich funkčnosť samozrejme na záver pracovnej časti pobytu aj odprezentovali.
Z poznávacích aktivít sme absolvovali návštevu a prehliadku historického mesta Bruggy, typického pivovaru “Halve Maan”, keďže sme boli ubytovaní v prímorskej oblasti, tak veľa času sme so študentmi trávili na belgickom pobreží, na zdravom morskom vzduchu. Návštívili sme aj Oostende, belgické prímorské kráľovské letovisko. Aj keď teplota mora nám už neumožnila aktivity, na ktoré sme zvyknutí počas dovoleniek v južných krajinách, jednako patril pobyt na čerstvom vzduchu na rozľahlých plážach severného mora k príjemnému spestreniu nášho pobytu.
Veľmi zaujímavou bola aj návšteva miesta Ryversyde, akéhosi skanzenu pevností a techniky, ktoré tvorili tzv. “Atlantický val”. Je to sústava opevnení na atlantickom pobreží, ktoré malo ochrániť hitlerovské Nemecko pred inváziou spojencov. Veľmi autentické, poučné a pre študentov aj možnosť naživo spoznať miesta spojené s históriou nášho kontinentu.
V piatok, 28.októbra sme náš pobyt zavŕšili navštevou univerzity-college HOWEST v meste Kortrijk, na ktorej sme absolvovali „workshop“ zameraný na energetický manažment budov a smart energetické riešenia pre domácnosti. Takéto technológie môžu znížiť spotrebu energií a tým aj náklady na bývanie. Na tejto nepochybne prestížnej škole nám boli predstavené “high-end” technológie ku ktorým sa nie je možné bežne u nás dostať. Naši študenti dokonca „tradične“ prejavili záujem v budúcnosti na takejto perfektne vybavenej škole, na ktorej sa navyše študuje v anglickom jazyku a má množstvo zahraničných študentov aj v budúcnosti študovať.
Počas rozhovoru so študentmi pri návrate domov sme sa uistili, že všetko úsilie vložené do prípravy tohto podujatia nebolo márne. Študenti sa po náročnom týždni domov vracali sice unavení, ale celkom isto plní dojmov, bohatší o nové, zážitky, nové priateľstvá, s novými vedomosťami, skúsenosťami a poznatkami. ( napr. že belgické hranolky a wafle sú naozaj najchutnejšie na svete 😉 )
autor článku a fotografií: Mgr. Dušan Turčan
Mobilita v projekte Erasmus+ v Belgickom Tielte
7 študentov odboru Technické lýceum, Elektrotechnika a Grafik digitálnych médií: Adam Pecho, Boris Vilhard, Marek Holub, Viktor Kapitančík, Matej Maďar, František Kabát a Erik Smatana v sprievode učiteľov Mgr. Dušana Turčana a Mgr. Miloslava Skačana PhD. absolvovali v projekte ERASMUS+ „International approach to smart energy solutions“ v termíne od 27. 3. 2022 do 1.4. 2022 odbornú stáž a pobyt na belgickej strednej škole VTI Tielt.
Hlavným zámerom tohto podujatia, ktoré pripravili koordinátor projektu Mgr. Dušan Turčan a Mgr. Miloslav Skačan PhD. v spolupráci s vedením SOŠ polytechnickej v Zlatých Moravciach a belgickými partnermi, bolo overenie si doteraz nadobudnutých vedomostí a kompetencií a získanie nových zručností a vedomostí v oblastiach, v ktorých sa pripravujú na svoje budúce povolanie v prostredí zahraničnej školy. Dôraz bol kladený aj na komunikáciu v anglickom jazyku.
Náš pobyt sa začal v nedeľu 27. marca v ranných hodinách, keď sme na cestu vyrazili školským mikrobusom zo Zlatých Moraviec a cez Bratislavu, rakúsku Viedeň, nemecké Passau, Frankfurt nad Mohanom a Kolín nad Rýnom sme v podvečer pricestovali do Bruselu. Aj keď to bola dlhá cesta, v aute celý deň vládla dobrá nálada, “tímový duch” a tak sme cestu absolvovali úplne “v pohode” V Bruseli sme sa po menších peripetiách s parkovaním ubytovali v hoteli neďaleko centra a večer sme ešte stihli obdivovať aj centrum Bruselu s atrakciami ako “Maneken piss” či nádherne nasvietený “Grote markt”.
Ráno, 28. marca sme sa výdatne naraňajkovali a po krátkej zastávke pri bruselskej ikone: “Atómiu” sme v ceste pokračovali do Tieltu, kde našou prvou zastávkou bola partnerská škola VTI Tielt. Žiakov tu už čakali ich belgickí kamaráti, nás učiteľov naopak privítali naši kolegovia. Ihneď sa začal náš pondelkový program keď sme postupne absolvovali prehliadku VTI Tielt, navštívili univerzitu HOWEST v meste Kortrijk, na ktorej sme absolvovali „workshop“ zameraný na virtuálnu a argumentovanú realitu a 3D zobrazovanie. Boli tu predstavené “high-end” technológie ku ktorým sa nie je možné bežne u nás dostať. Naši študenti dokonca prejavili záujem v budúcnosti na takejto perfektne vybavenej škole, na ktorej sa navyše študuje v anglickom jazyku a má množstvo zahraničných študentov aj v budúcnosti študovať. My sme však zatiaľ museli pokračovať v našom programe v ktorom sme navštívili z prvej svetovej vojny veľmi známe mesto YPER. Je to miesto najväčších bojov na „západnom fronte“. O pohnutej minulosti týchto miest svedčí fakt, že v okolí, počas bojov medzi nemeckou armádou a západnými spojencami, prevažne Angličanmi, Belgičanmi a Francúzmi zahynul skoro milión ľudí. Prvý krát tu boli použité bojové plyny, napríklad aj neslávne známy YPERIT – horčicový plyn. Apokalypsu tohto miesta dokresľujú aj všade prítomné vojenské cintoríny plné hrobov, ktoré sú dodnes vzorne udržiavané a navštevované. Večer sme v tomto meste, ktoré bolo počas bojov úplne zničené a po vojne podľa fotiek do detailu zrekonštruované, navštívili ešte ceremoniál „LAST POST“ organizovaný počas storočia s malými výnimkami každodenne, ako pietna spomienka – je to posledné odtrúbenie pre milión vojakov padlých v tomto kraji. Na záver intenzívneho a zážitkami nabitého dňa sme sa presunuli do pobrežného mestečka Wenduine – De Haan, kde sme sa ubytovali spolu s belgickou skupinou v príjemnom penzióne, ktorý sa stal počas projektových dní našim prechodným “domovom”.
V nasledujúcich dňoch sme pokračovali v pracovnom programe mobility. Nejednalo sa pritom o žiadny formálny výlet, naopak, pracovný program bol veľmi intenzívny a zostavený ako mix prevažne vzdelávacích – workshopov a poznávacích aktivít v regióne západného flámska. Študenti si vyskúšali aj svoje jazykové schopnosti, pretože v spoločnom pracovnom tíme boli aj ich belgickí rovesníci.
Hlavnou témou našich pracovných aktivít bol DATALOGING – meranie elektrotechnických a fyzikálnych veličín, ich bezdrôtové ukladanie na databázový server a následné spracovanie formou grafov. Na tento cieľ sme použili známy minipočítač RaspberryPi 4 a mikroprocesorovú dosku NODE MCU (Arduino). Programovali sme v jayzyku C, HTML, PHP, Java Script. Študenti si podľa pripravených inštrukcií pripravili vlastné servery a ich funkčnosť odprezentovali.
Z poznávacích aktivít sme absolvovali návštevu a prehliadku historického mesta Bruggy, typického pivovaru “Halve Maan”, virtuálnu hru “Casa di Pappel”, spoločnú grilovačku.
Náš pobyt sme zakončili návštevou mesta Oostende, belgického prímorského kráľovského letoviska. Aj keď teplota mora nám neumožnila aktivity, na ktoré sme zvyknutí počas dovoleniek v južných krajinách, jednako patril pobyt na čerstvom vzduchu na rozľahlých plážach severného mora k príjemnému spestreniu nášho pobytu.
Počas rozhovoru so študentami pri návrate domov sme sa uistili, že všetko úsilie vložené do prípravy tohto podujatia nebolo márne. Študenti sa domov vracali plní dojmov, bohatší o nové, zážitky, nové priateľstvá, s novými vedomosťami, skúsenosťami a poznatkami. ( napr. že belgické hranolky a wafle sú naozaj najchutnejšie na svete 😉 )
autor článku: Mgr. Dušan Turčan, foto: autor: F. Kabát 2F
Projektové stretnutie ERASMUS+ na Slovensku
V dňoch 20.2. – 26.2.2022 v Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach Ul. SNP 2 sa konalo v rámci projektu ERASMUS+ úvodné projektové stretnutie v projekte „International approach to smart energy solutions“ voľne preložené „Objavovanie inovatívnych energetických riešení pre Európu“. Tento technologický projekt, ktorý si kladie za cieľ, aby učitelia a študenti stredných škôl v Belgicku a na Slovensku lepšie porozumeli energetickým nárokom a výdajom domácností, energetickým inováciám a stratégiám v oboch krajinách, napr. pri šetrení energie, využívaní solárnych panelov, obnoviteľných zdrojov energie, alternatívneho pohonu či elektrických bicyklov.
Samozrejme tu ide aj o hľadanie ciest a „smart“ riešení pri meraní, analýze a v konečnom dôsledku znižovaní spotreby energií aj vo vzťahu k národným energetickým politikám Belgicka a Slovenska. V neposlednom rade si všetci zúčastnení overia a zdokonalia svoje kompetencie v oblasti komunikácie v anglickom jazyku, v oblasti programovania, internetu vecí (IoT), umelej inteligencie, virtuálnej reality (VR), matematiky a fyziky (STEM). Partnerom pri dosahovaní navrhovaných cieľov je náš dlhodobý a stabilný projektový partner, stredná odborná škola Vrij Technisch Instituut z mesta Tielt v západnom flámsku, asociovaným partnerom je aj skutočný „high-end“ v inovatívnom vzdelávaní – vysoká škola HOWEST university z belgických miest Kortrijk a Bruggy. Komunikačným jazykom tohto projektu je anglický jazyk.
Projekt vznikol už v roku 2020, keď sme spolu s našim belgickým partnerom z belgického Tieltu pripravili a belgickej agentúre pre medzinárodnú spoluprácu a mobilitu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy EPOS Vlaandern. Tento projekt bol belgickou agentúrou akceptovaný a následne spolu so sesterskou Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú akademickú spoluprácu SAAIC finančne aj podporený.
V rámci projektu navštívili našu školu dvaja učitelia a siedmi žiaci z belgického VTI Tielt. Spoločnosť im robili naši žiaci odboru Technické lýceum a Elektrotechnika a ich učitelia odborných predmetov. Stretnutie sme v súlade s proti-pandemickými opatreniami organizovali „v bubline“, mimo priestorov školy, pričom sme po dohode s našim belgickým partnerom využili vynikajúce podmienky na prácu v Penzióne Sidorovo, v Bielom potoku. Počas týždňa prebehlo spolu päť pracovných stretnutí „WORKSHOPOV“, na ktorých sme sa spolu učili o technológiách, ktoré použijeme pri riešení projektových úloh.
V pondelok bolo témou workshopu vzájomné predstavenie sa účastníkov a predstavenie pokroku pri napredovaní projektu na jednotlivých školách. Teší nás, že naše školy sa v projekte posunuli aj vďaka vzájomnej výmene poznatkov. Za našu školu sme predstavili serverové technológie vyvinuté priamo pre tento projekt. Pozornosť zaujali aj prezentácie záverečných prác našich študentov. Učitelia prezentovali energetické politiky svojich krajín. Takto sme sa mohli vzájomne porovnávať.
V utorok sme sa oboznámili so zariadením NODE MCU ESP8266 ako koncovým bodom pre meranie a zber údajov a riadenie. Každá škola predstavila svoju koncepciu využitia tohto nesporného zaujímavého zariadenia.
V stredu bolo témou zariadenie Raspberry Pi4 ako Linuxový WWW a databázový server pre ukladanie, analýzu a prezentáciu nameraných dát v štýle „INDUSTRY 4“ . Pre našich hostí sme vopred pripravili a na workshope realizovali návod na inštaláciu takéhoto servera.
Vo štvrtok sme prezentovali a našich hostí sme učili ako pracovať so zváračku optických káblov. „Belgičania“ nám zasa prezentovali svoj pokrok v oblasti virtuálnej reality. Opäť sme prezentovali, čo učiť vieme a zároveň sa aj učili nové technológie z výučby v odboroch Sieťové a informačné technológie, Technické lýceum, Elektrotechnika a Grafik digitálnych médií.
V piatok sme spolu pracovali na súhrnnom projekte pri ktorom účastníci vytvorili funkčný celok snímania teploty a jej analýzy pomocou Raspberry Pi4 a ESP8266. Workshopy sa konali v anglickom jazyku. Táto skúsenosť bola skvelou príležitosťou na rozšírenie slovnej zásoby a pridanou hodnotou projektu pre všetkých zúčastnených.
V rámci kultúrno–poznávacej časti stretnutia sme tradične našim hosťom predstavili čarokrásny Liptov a okolie, kde sme navštívili Demänovskú jaskyňu slobody, známu pamiatku zapísanú v zozname UNESCO Vlkolinec a ako bonus, po splnení všetkých úloh projektu aj populárny vodný svet Tatralandia. Naši belgickí hostia sa dokonca vo štvrtok, po workshope odhodlali aj na „mini“ lyžovačku na slnkom zaliatych svahoch strediska Donovaly. My sme si zatiaľ, ako odmenu za celotýždennú prácu na projektových úlohách vychutnali výhľady na naše Slovensko z vrcholu Novej hole.
Obrovským prínosom stretnutia bola skutočnosť, že zahraniční študenti boli počas týždňa ubytovaní v tom istom objekte spolu so svojimi slovenskými kamarátmi a teda „museli“ po celý čas komunikovať v anglickom jazyku. Kuriozitou bolo ale aj rýchle a spontánne osvojovanie si základov slovenčiny študentami z Belgicka.
V sobotu 26.2. sme sa s našimi hosťami rozlúčili, ale nie na dlho, už koncom marca budeme v projekte pokračovať ďalším projektovým stretnutím, tento raz v Belgicku. Dovtedy nás čaká veľa zaujímavej práce na budovaní a zdokonaľovaní našej časti projektových úloh a samozrejme príprave mobility.
Na záver by som chcel poďakovať všetkým zúčastneným, ale aj tým, ktorí pomohli toto projektové stretnutie zorganizovať a podporili ho: osobitne Ing. Jánovi Solčianskemu – riaditeľovi školy za podporu pri realizácii projektu, ale aj za dlhoročnú podporu a organizáciu medzinárodnej spolupráce na našej škole, bez ktorej by príprava a realizácia tohto projektu nebola možná.
Mgr. Dušan Turčan – koordinátor projektu