Názov projektu
Einer für alle, alle für einen
Jeden za všetkých, všetci za jedného

Slovensko, Grécko, Rakúsko, Bulharsko, Taliansko, Rumunsko
Študenti SOŠ polytechnickej na mobilite v Grécku
Na Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach tak, ako je to už dlhoročnou tradíciou, pripravili aktívni pedagógovia pre svojich študentov ďalší atraktívny študijný pobyt. Tentoraz cesta smerovala na juh Európy, do mesta Larissa, ktoré je na severe Grécka hlavným strediskom kraja Tesália. Mobility sa zúčastnilo 5 študentov školy: Adriána Koprdová – študentka štvrtého ročníka odboru GRAFIK DIGITÁLNYCH MÉDIÍ, Tomáš Ostatný – študent štvrtého ročníka odboru MECHANIK ELEKTROTECHNIK a traja študenti tretieho ročníka odboru TECHNICKÉ LÝCEUM: Mário Kača, Dávid Erdödy a Lukáš Brenkus. Študentov sprevádzali traja pedagógovia školy: Ing Ján Solčiansky, riaditeľ školy a organizátori projektov na škole: Mgr. Dušan Turčan a Mgr. Zuzana Čižmáriková, ktorá je zároveň koordinátorkou tohoto ERASMUS+ projektu pod názvom: „Einer für alle, alle für einen“ – „Jeden za všetkých, všetci za jedného“. Naša mobilita trvala 7 dní, počas ktorých sme absolvovali naozaj pestrý program.
Mobilita sa začala 5.októbra v skorých ranných hodinách v Zlatých Moravciach, odkiaľ sme autom odcestovali na letisko do Budapešti. Tu sme sa stretli s rumunskou skupinou, ktorá zhodou okolností letela tým istým lietadlom ako tá naša. Let do mesta Thessaloniki ponad Maďarsko, Srbsko, a Severné Macedónsko bol pokojný a po vystúpení na plochu letiska sme si mohli užívať príjemnú – skoro letnú teplotu vzduchu.
Urobili sme si niekoľko obligátnych záberov a keďže do stretnutia s našimi hostiteľmi sme mali ešte dostatok voľného času, využili sme ho na spoznávanie mesta a jeho okolia. Samozrejme našich študentov veľmi lákalo vidieť a vyskúšať teplotu Egejského mora. 🙂
Do mesta Larissa sme cestovali gréckym vlakom, to už sme mali za sebou stretnutie s rakúskou a rumunskou skupinou na vlakovej stanici v Solúne, takže nám cesta popod bájnou horou Olymp ubehla oveľa veselšie. Na slnkom zaliatej a sviežou zeleňou obklopenej stanici v Larisse nás čakali naši hostitelia – kolegovia učitelia a študentov ich grécki kamaráti s rodičmi. Program pobytu sa teda mohol začať.
Prvý pracovný deň v pondelok sme sa všetci stretli na „4. Larisskom lýceu“ – tak by sa dal preložiť oficiálny názov hostiteľskej školy. Po privítaní p. riaditeľkou sme absolvovali prehliadku školy a úvodné aktivity kde prebehlo vzájomné zoznamovanie všetkých zúčastnených spolu 15 učiteľov a približne 40 študentov. V poobedňajších hodinách sme absolvovali pešiu prehliadku centra mesta. Na prvý pohľad sa Larissa javí ako veľmi príjemné „mestečko“ (má však 200 tisíc obyvateľov). Ulice sú lemované obchodíkmi a atmosféru dotvárajú všadeprítomné stromy. Námestie je plné rozličných kaviarničiek, ktoré navečer praskajú vo švíkoch. V Larisse to prosto žije! 🙂
Program druhého pracovného dňa pobytu v utorok začal návštevou „Diachronického múzea v Larisse“ – tu sa naši študenti mohli presvedčiť o chronológii bohatej histórie kraja Tesália od ranného dávnoveku až po súčasnosť. Zároveň si tu študenti v pripravenom wokshope vyskúšali prácu s hlinou pri vytváraní ozdobnej keramiky. V poobedňajších hodinách sme všetci v rámci ERASMUS+ dní vysádzali stromy v novo-vznikajúcom parku na okraji Larissy. Pri tejto výsadbe nás prišiel pozdraviť aj p. primátor Apostolos Kalogiannis. Počas neformálneho rozhovoru s ním sme sa zhodli na tom, že takéto aktivity prospievajú nielen zúčastneným študentom a učiteľom, ale prospievajú aj k zvyšovaniu globálneho povedomia zjednotenej Európy. Po výsadbe stromov nás čakal ďalší zaujímavý moment nášho programu, ktorým bola návšteva interaktívnej expozície vynálezov starovekého Grécka. Videli sme tu objavy mnohých učencov, ktorým bolo staré Grécko kolískou. Vedci Aristoteles Archimedes a Pytagoras položili základy modernej matematiky a vedy. Platón a Sokrates boli významní filozofi. Najuznávanejšími lekármi zasa Hippokrates a Asklepios.
Tretí deň pobytu bol venovaný návšteve svetoznámeho a vskutku jedinečného miesta, ktorým je mestečko Kalambaka. Práve nad ňou sa rozprestiera rozprávkový svet kláštorov postavených na vrcholkoch skál – Meteora.Tá je podobne ako napríklad náš Vlkolinec zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Neopakovateľná atmosféra interiérov a exteriérov kláštora Sv. Štefana a kláštora „Veľký Metheoron“, ktoré sme navštívili a následné dychberúce výhľady zo skalných výšav na okolitú krajinu budú pre všetkých z nás zážitkom na celý život. Program tretieho dňa vyvrcholil večer, keď sa konal večierok, na ktorom každá krajina predstavila svoje folklórne tance a konala sa aj výstava krojov. Naši študenti sa samozrejme prezentovali tiež. 🙂
Štvrtok 10. októbra sme sa všetci presunuli do prímorského mestečka Platamonas. Nad ním sme najskôr navštívili Palaios Panteleimonas, starodávnu dedinku s čarovnou atmosférou vysoko v horách na úpätí bájnej hory Olymp. Na nej žili podľa gréckej mytológie veľkí bohovia. Žil tu najvyšší boh Zeus, jeho manželka Héra, bohyňa lásky Afrodita a Poseidon, boh mora. V dedinke sme obdivovali jedinečnú, doslova čarovnú atmosféru úzkych malebných uličiek, ktorými je prepletená. V poobedňajších hodinách sme sa presunuli do centra Platamonasu, kde sme sa všetci ubytovali a naši študenti si mohli vychutnať aspoň na pár hodín aj atmosféru prímorského letoviska a ešte stále pomerne teplú vodu Egejského mora. Večer sme spolu všetci večerali v typickej rybárskej taverne v prístave a na pláži potom všetci vypustili lampióny šťastia. Takto sme ukončili predposledný deň programu mobility.
Piatok 11.10. bol posledným dňom programu. Plní zážitkov sme sa vyájomne rozlúčili a postupne sa všetky skupiny vybrali na cestu domov. Keďže náš let zo Solúna do Bratislavy bol naplánovaný až večer, zvyšný čas do odletu sme využili prechádzkou a nákupom drobností pre našich blízkych v uliciach Platamonasu. Do Zlatých Moraviec sme sa vrátili po pokojnom lete a ceste z bratislavského letiska vo večerných hodinách plní zážitkov a hlavne s odhodlaním pokračovať v podobnej projektovej práci aj naďalej, pretože z reakcií zúčastnených študentov vieme, že sú pre nich prospešné nielen jazykovo, ale aj osobnostne a ľudsky.
Pre mnohých sú zároveň jedinečnou príležitosťou vyskúšať si let lietadlom, dotknúť sa mora, alebo hoc-iba príležitosťou osobne navštíviť ďaleké mesto Solún, z ktorého pochádzajú učenci, ktorí v staroveku u Slovanov položili prostredníctvom slova a písma základy poznania a poznávania sveta. Pri takýchto mobilitách takto presne platí známy výrok: „Nie každá učebňa musí mať nevyhnutne štyri steny.“
Mgr. Dušan Turčan
fotografie: Mgr. Dušan Turčan, Mgr. Zuzana Čižmáriková, študenti
Mobilita v projekte ERASMUS+ v rakúskom Tullne
V rámci projektu ERASMUS+ KA2 „Einer für Alle, Alle für Einen – Jeden za všetkých, všetci za jedného“ sa v dňoch 6.5. až 10.5. 2019 konala po stretnutiach v Bulharsku a u nás na Slovensku v poradí už 3. žiacka plánovaná aktivita v rakúskom Tullne.
Aktivity sa zúčastnili Filip Šóoky, Samuel Klučiar, Matúš Mihalík študenti tretieho ročníka odboru Technické lýceum, Patrik Gahér – študent prvého ročníka nadstavbového štúdia odboru stolár, Jakub Hlavačka – študent tretieho ročníka odboru Elektrotechnika. Ako organizujúci a zároveň sprevádzajúci učitelia sa stretnutia zúčastnili dvaja učitelia školy a zároveň predkladatelia a realizátori projektu: Mgr. Zuzana Čižmáriková a Mgr. Dušan Turčan. Prinášame Vám reportáž z tohoto podujatia.
Naša aktivita C4 v Erasmus+ sa oficiálne nazýva „krátkodobá výmena skupiny žiakov“ a začali sme ju v pondelok 6. mája, keď sme o 10,00 hod. odcestovali mikrobusom od budovy školy v Zlatých Moravciach cez Nitru, Bratislavu a Viedeň do miesta nášho pobytu, dolno-rakúskeho Tullnu. Hlavne študenti boli v očakávaní, čo všetko v Tullne zažijeme. Tulln sa nachádza len zopár kilometrov proti prúdu Dunaja od Viedne a tak cesta po diaľnici ubiehala veľmi rýchlo a my sme si mohli dopriať niekoľko prestávok. Na miesto stretnutia, ktorým bol areál školy „Landwirtschaftliche Fachschule Tulln“ sme dorazili krátko po 16. hodine. Tu nás už čakala rakúska koordinátorka projektu Ricarda Öllerer spolu so svojimi študentami a ich rodičmi. Po vzájomnom zvítaní sa naši študenti spolu so svojimi kamarátmi pobrali do svojich hostiteľských rodín, v ktoré sa o nich počas mobility starali. Večer sa konala spoločná večera všetkých zúčastnených učiteľov z Rakúska, Bulharska, Rumunska, Talianska, Grécka a Slovenska. Študenti trávili večer v hostiteľských rodinách.
V utorok sme sa všetci o 8:30 hod stretli v škole a mohol sa začať oficiálny program mobility. Ten odštartoval privítaním riaditeľom školy Ing. Josef Meislom, po ňom nasledovala prehliadka, pri ktorej sme v malých skupinkách spoznali všetky zaujímavé priestory tejto poľnohospodárskej školy. Po prehliadke sme pokračovali už tradičným vzájomným zoznamovaním sa formou hry, neskôr sme už všetci spoločne začali pracovať na projektových úlohách. O 12:30 hod. bola práca prerušená a všetci sme sa odobrali do školskej jedálne, kde sme mali výborný obed. Zatiaľ čo učitelia po obede vybavili oficiality s administráciou projektu, všetci študenti absolvovali pod dohľadom rakúskych učiteľov „mini-kurz“ jazdy na veľkých poľnohospodárskych traktoroch. Určite zaujímavá skúsenosť. O 16:30 hod. bol koniec vyučovania a všetci študenti sa odobrali do hostiteľských rodín, kde opäť, spoliehajúc sa iba na svoje jazykové znalosti strávili celý večer.
V stredu, 8.mája sme sa stretli ráno o 9:00 hod. na železničnej stanici v Tullne, odkiaľ sme spoločne odcestovali vlakom do Sitzenberg-Reidlingu. V tejto malebnej, čistej a pokojnej dedinke doslova ako z rozprávky, v ktorej by isto rád žil nejeden našinec, sa konalo hneď niekoľko ďalších našich projektových aktivít: výsadba záhonu kvetov neďaleko miestneho rybníka, spoločný obed a stretnutie so starostom, ukážka techniky dobrovoľných hasičov a posledným cieľom tohoto dňa bol rodinný podnik Heurigen, kde sme večerali typickú rakúsku studenú zabíjačkovú večeru a zároveň sme obdivovali a niektorí si dokonca aj vyskúšali dolno-rakúske tance. Po dlhom, namáhavom, ale zaujímavom dni sme sa vrátili autobusom späť do Tullnu do našich hostiteľských rodín.
Vo štvrtok, 9. mája náš program gradoval a nezabránila tomu ani nepriazeň počasia, ktorá v dopoludňajších hodinách prinútila našich hostiteľov čiastočne pozmeniť náš program. Zvládli to bravúrne a plavba loďou z Kremsu do Melku čarokrásnym dunajským údolím svetoznámeho Wachau bola jedinečným zážitkom. Poobedňajší program len umocnil vysokú úroveň organizácie a hlavne programového obsahu mobility. Na zámku Graffenegg sa naša ERASMUS skupina pripojila k podujatiu na oslavu „Dňa Európy“. Tu si naši študenti najskôr vyskúšali prácu v „workshope“ venovanom pádu železnej opony, neskôr si so sprievodcom prezreli areál tohoto krásneho zámku obkoleseného nádherným parkom. Nasledovalo osobné stretnutie a spoločné fotografovanie projektového tímu s rakúskym prezidentom Alexandrom van der Bellen, rakúskym ex-premiérom Wolfgangom Shusselom, a hejtmankou Dolného-Rakúska Johannou Mikl-Leitner. Túto česť sme si naozaj všetci užili. Vyvrcholením programu bola účasť na konferencii o zjednotenej Európe. Medzi pozvanými nechýbali okrem najvyšších rakúskych predstaviteľov aj hostia zo Slovenska: M. Vášaryová – bývalá veľvyslankyňa ČSFR v Rakúsku, či predsedovia bratislavského a trnavského samosprávneho kraja, podujatia sa zúčastnil aj známy česko-rakúsky šľachtic a politik Karel Schwarzenberg a mnohí iní. Po skončení podujatia sa konala recepcia, ktorej úroveň nezostala nič dlžná pozvaným hosťom. Toto bol pre študentov, ale aj nás učiteľov naozaj jedinečný spoločenský (a na recepcii aj kulinársky) zážitok.
Piatok 10. mája sa náš program prehupol do posledného dňa a vyplnila ho spoločná návšteva Viedne. Aj keď mnohí z nás už Viedeň viackrát navštívili, predsa-len mala táto návšteva pre všetkých jedinečnú atmosféru a to v podobe spôsobu dopravy vlakom a S-bahnom, ale hlavne spoločného objavovania kultúrno-historických dominánt rakúskej metropoly v pracovných skupinách študentov a učiteľov. Navštívili sme postupne:Schönbrunn, Hoffburg, Rathaus, Stefansdom, či Karlsplatz a mnohé iné zákutia tohoto mesta valčíkov a sacherovej torty. Aj napriek rozdeleniu nášho tímu do viacerých skupín sme sa nakoniec všetci šťastne stretli na dohodnutom mieste a určenom čase a spolu sme sa potom vrátili do Tullnu. Tu sa náš program naplnil a my sme už iba poďakovali našim hostiteľom a tímovým partnerom za kvalitný program a bezchybnú organizáciuprojektového stretnutia. Po tom, čo sme sa s našimi priateľmi rozlúčili, nasledovala cesta naspäť na Slovensko. Tá už ubehla naozaj rýchlo a domov sme sa plní neopakovateľných zážitkov vrátili tesne pred polnocou tak, ako sme si to naplánovali.
Aj táto mobilita v projekte ERASMUS+ potvrdila, že Stredná odborná škola polytechnická v Zlatých Moravciach Ul. SNP2 je v rámci stredných škôl v meste Zlaté Moravce dlhodobým lídrom v medzinárodnej a projektovej spolupráci, keď v súčasti má okrem tohto projektu živé ďaľšie dva projekty s 10 partnerskými školami z celej Európy.
Tak teda na záver: „ADE Österreich, nächstes Mal treffen wir uns in Greichenland!“
autori článku a fotografií: Mgr. Dušan Turčan a Mgr. Zuzana Čižmáriková
Našu školu navštívilo 39 študentov zo 7 krajín Európy
Aj v tomto roku naša škola, SOŠ polytechnická v Zlatých Moravciach pokračuje v dlhoročnej „šnúre“ medzinárodných projektov, v ktorých spolupracujeme s viacerými podobnými školami z celej Európy. V termíne 11. – 23. februára 2019 sa na našej škole konali dve projektové stretnutia v rámci programu ERASMUS+.
Stretnutie s partnermi z rakúskeho Tullnu, bulharskej Vratsi, gréckej Larissi, rumunskeho Satu-Mare (hist. Satmár), a sicílskej Sciacci sme na našej škole absolvovali v termíne 19. – 22. februára. Toto stretnutie bolo zároveň druhým takýmto stretnutím v poradí v projekte a nasledovalo po stretnutí v Bulharsku. Privítali sme na ňom spolu 25 študentov a 11 sprevádzajúcich učiteľov. V projekte pod názvom „Einer für alle, alle für Einen!“ – po slovensky: „Jeden za všetkých, všetci za jedného!“ je hlavným motívom pomoc dobrovoľníckym organizáciám v regiónoch Európy a zároveň zlepšenie sa v cudzích jazykoch.
Pre nás sa objektom záujmu stala starobylá historická dominanta regiónu Horného Požitavia – hrad Hrušov.
Počas štyroch pracovných dní, boli zahraniční študenti ubytovaní aj u svojich slovenských kamarátov. Vopred dohodnutý program stretnutia bol vyskladaný z množstva pracovných aktivít a samozrejme opäť doplnený aj o kultúrno-historické a relaxačné zážitky.
Zahraničných hostí sme v prvý deň privítali v čerstvo-vynovenom vestibule školy, nasledoval kultúrny program pripravený našimi študentami, predstavenie partnerov a prehliadka priestorov školy. Po obede v školskej jedálni sme sa ponáhľali do obradnej siene MSKS, kde opäť všetkých prijal primátor mesta Zlaté Moravce pán Dušan Husár. Prvý deň sme zavŕšili filmovým festivalom na tému záchrany historických pamiatok. Každá krajina predstavila film v nemčine o svojej krajine. Náš film o záchrane zrúcanín hradov na Slovensku, ktorý pripravili naši žiaci a učitelia sa celkom isto v konkurencii nestratil a ak Vás problematika zaujíma, môžete si ho pozrieť pod článkom.
Druhý pracovný deň študenti pracovali na tvorbe projektového kalendára, pričom sme našich hostí trochu aj učili, ako sa pracuje v grafickom programe Corel Draw. Zatiaľ čo študenti v skupinách usilovne pracovali na tvorbe kalendárov, zahraniční učitelia sa zúčastnili hospitácií na hodinách nemeckého jazyka a hodinách odborných predmetov. Po chutnom spoločnom obede v jedálni našej školy sme sa ponáhľali smerom k hradu Hrušov, kde nás už čakala reportérka Slovenskej televízie, ktorá o spolupráci SOŠ polytechnickej a OZ Leustach pri obnove Hrušova natočila reportáž.
Cestou k Hrušovu sme naplánovali prechádzku okolo priestorov Národného žrebčína Topoľčianky, kde si mohli naši hostia, ale aj naši študenti vyskúšať kŕmenie krásnych Lipicanských koní. Samozrejme, na hrade nám potom naši partneri s OZ Leustach pripravili milé privítanie a prehliadku spojenú s odborným výkladom o rekonštrukcii hradu. Záver druhého dňa bol venovaný večierku spojeného so slávnostnou večerou, na ktorom sme pozvaným hosťom prezentovali spoluprácu s OZ LEUSTACH, predstavili sadu roll-upov a bannerov, vytvorených v rámci projektu ako pomoc združeniu pri propagácii činnosti a hradu samotného. Stretnutia sa okrem našich zahraničných hostí a predstaviteľov OZ Leustach zúčastnili aj učitelia a študenti našej školy a pozvanie prijali aj zástupcovia ZŠ Pribinova Zlaté Moravce a čestným hosťom bol poslanec NRSR a podpredseda Nitrianskeho samsprávneho kraja Mgr. Marian Kéry.
Tretí a štvrtý deň sa naši študenti a učitelia podujali predstaviť svojim hosťom Slovensko aj z pohľadu geografie a histórie. Predstavili sme im regióny Pohronia, Liptova a Tatier, kde sme navštívili Banskú Bystricu, Liptovský Mikuláš, Starý Smokovec, Donovaly, Vlkolinec, Demänovskú dolinu a očarujúcu panorámu Tatier sme našim hosťom ponúkli z Hrebienku, kam sme sa vyviezli známou pozemnou lanovkou. Tou cestoval v minulosti aj nezabudnuteľný svätý otec Ján Pavol II, či anglická kráľovná. Keďže nám v programe počas večerov zostalo trošku času aj na relax, pobyt na Liptove sme doplnili návštevou vodných parkov Tatralandia a Bešeňová.
Týždne pobytu našich hostí prebehli pri oboch projektoch vďaka pestrému programu veľmi rýchlo a naši hostia sa opäť vrátili do svojich domovských škôl ku každodenným povinnostiam. Z ich reakcií však vieme, že si odniesli nové vedomosti, množstvo zážitkov, vytvorili sa nové priateľstvá. Naši študenti a učitelia si zasa mohli vyskúšať, ako chutí rola hostiteľa doma i na škole, naživo si precvičiť jazykové schopnosti. No a naše školy majú k sebe znova o čosi bližšie. To bol prvotný zámer predkladateľov, koordinátorov a realizátorov projektov, ktorými sú : Mgr. Zuzana Čižmáriková a Mgr. Dušan Turčan, učitelia na Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach.
Projekt ERASMUS+ “Einer für alle, alle für Einen”
V rámci programu ERASMUS+, kľúčovej aktivity KA2 školské partnerstvá, získala SOŠ polytechnická v Zlatých Moravciach GRANT na realizáciu projektu „Einer für alle, alle für Einen” – “Jeden za všetkých, všetci za jedného”.
Grant v celkovej výške 197.958€ sme si rozdelili s partnermi z Rakúska, Talianska, Grécka Rumunska a Bulharska. Tento grant umožní žiakom a učiteľom školy a partnerských škôl spolupracovať oblasti jazykov, všeobecného, ale aj odborného vzdelávania v období rokov 2018 – 2020. Počas tohto obdobia pocestuje spolu 25 študentov z SOŠ polytechnickej Zlaté Moravce na mobility na naše partnerské školy v rakúskom Tullne, sicílskej Sciacce, gréckej Larisse, rumunskej Satu-Mare a bulharskej Vratse. Mobility su plne hradené z prostriedkov Europskeho spoločenstva.
Každá škola predstavila obsah a rozsah aktivít spojených s projektom. Nakoľko SOŠ polytechnická projekt koordinuje, predstavili sme všetkým zúčastneným nami navrhovaný koncept vzájomnej komunikácie, výmeny informácií prostredníctvom služieb Google a iné aspekty projektu. Zároveň sme oboznámil všetkých projektových partnerov o pripravovanom webovom sídle projektu, názve domény a diskutovali sme aj o využití platformy Twin Space v rámci programu Etwinning. Hostiteľská škola samozrejme program doplnila aj o kultúrno-relaxačné aktivity, ako napríklad návštevu prístavu Trapani či stredovekého mesta Erice.
Úlohou a kľúčovou projektovou aktivitou našej školy bude predkladateľmi dohodnutá spolupráca s “OZ Leustach” , ktoré niekoľko rokov vykonáva aktivity v oblasti záchrany a obnovy hradu HRUŠOV. Po dohode s predstaviteľmi OZ bude našou ambíciou pomoc pri propagácii týchto aktivít hlavne v súvislosti s potenciálom dvoch nášich odborov Grafik digitálnych médií (desktop publishing, webdesign, fotografia, video) , Technické lýceum ( cudzie jayzky, webdesign). Do projektu plánujeme zapojiť aj študentov novo-pripravovaného atraktívneho a žiadaného odboru „Sieťové a informačné technológie“ .
Veľmi nás teší, že dlhoročná tradícia medzinárodných projektov na SOŠ polytechnickej v Zlatých Moravciach sa rozrástla o daľší neobyčajný projekt a už teraz sa piati naši študenti môžu tešiť na prvú pracovnú mobilitu, ktorá sa uskutoční druhý decembrový týždeň v bulharskej Vratse.
článok pripravili: Mgr. Dušan Turčan a Mgr. Zuzana Čižmáriková