Názov projektu
Smart devices for healthy ageing
Inteligentné zariadenia pre seniorov

Slovensko, Belgicko, Nórsko
Mobilita ERASMUS+ v Belgicku
Stalo sa už tradíciou, že na Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach svojim šikovným študentom umožňujú pravidelne sa zúčastňovať zahraničných pobytov, exkurzií a stáží. Ani tento školský rok nie je výnimkou a naši aktívni pedagógovia pre študentov zorganizovali už druhý atraktívny zahraničný pobyt, keď po mobilite v Grécku, ktorú absolvovali piati študenti elektro odborov v rámci projektu ERASMUS+ začiatkom októbra, naši študenti tentoraz cestovali do západného Flámska – konkrétne do mesta Tielt na mobilitu v projekte ERASMUS+ KA2 „Smart devices for healhy ageing“
9 študentov odborov Technické lýceum a Elektrotechnika: Erik Smatana, Matej Maďar, študenti druhého ročníka, Miroslav Valkovič, Luboš Valkovič, Slavomír Šimeg, Marek Tonkovič, Matúš Vrták, študenti tretieho ročníka, Samuel Klučiar a Filip Šoóky, študenti štvrtého ročníka, v sprievode svojich učiteľov: Mgr. Dušana Turčana – koordinátora projektu a Mgr. Zuzany Čižmárikovej absolvovali v termíne od 20. 10. 2019 do 26. 10. 2019 odbornú stáž – mobilitu a pobyt na strednej škole Vrij technisch insituut (VTI) Tielt.
Hlavným zámerom tohto podujatia, ktoré zorganizoval a pripravil Mgr. Dušan Turčan v spolupráci s vedením SOŠ polytechnickej v Zlatých Moravciach, belgickými a nórskymi partnermi, bolo overenie si doteraz nadobudnutých vedomostí a kompetencií a získanie nových zručností a vedomostí v oblastiach, v ktorých sa pripravujú na svoje budúce povolanie v prostredí zahraničnej školy, pri práci v medzinárodnom tíme. Dôraz bol kladený aj na komunikáciu v anglickom jazyku a na spoluprácu a výmenu v oblasti programovania, elektrotechniky a automatizácie.
Náš pobyt sa začal v nedeľu 20.októbra v nočných hodinách, keď sme sa presunuli na letisko do Budapešti, odkiaľ sme leteli do Frankfurtu nad Mohanom a odtiaľ do Bruselu. Tam nás čakali naši hostitelia. Aj keď nás Nemecko a Belgicko privítalo v prvý deň typicky daždivým počasím, tak to určite nemohlo pokaziť naše prvé dojmy z týchto sympatických krajín. Po krátkom transferi z letiska sme v podvečer dorazili do miesta stáže, ktorým bol hostel Markenveld – akási škola v prírode, neďaleko Tieltu . Žiakov tu už čakali ich belgickí a nórski kamaráti a tak sa mohol začať pobyt. Nás učiteľov privítali naši kolegovia – učitelia pani Heidi de Muelenaere a pán Frank Vandervelde z Belgicka a páni Armand Aankere a Bjørnar Dahle z nórskeho Kongsbergu.
V nasledujúcich dňoch sme pokračovali v našom programe. Nejednalo sa pritom o žiadny formálny výlet, naopak, pracovný program bol veľmi intenzívny a zostavený ako mix prevažne vzdelávacích aktivít – workshopov, ale aj poznávacích aktivít na hostiteľskej škole a v regióne západného Flámska. Žiaci odboru technické lýceum si vyskúšali, akým spôsobom a v akom prostredí sa vzdelávajú ich belgickí rovesníci. Postupne absolvovali stretnutie s p. riaditeľom, prehliadku školy, videli sme aj ako prebieha odborný výcvik či práca na záverečných prácach študentov pri ukončovaní štúdia. Absolvovali sme spolu 6 workshopov na tému mikrokontroléry, zobrazovanie pomocou OLED displeja, meranie teploty senzorom DS18B20, Raspberry Pi, MQTT, Google Home asistent..
Ako bonus sme navštívili univerzitu HOWEST v meste Kortrijk, na ktorej sme absolvovali prehliadku a „workshopy“ zamerané na “Internet vecí” “Umelú inteligenciu” a “Smart technológie v domácnostiach”. Na túto skúsenosť určite nikto z nás nezabudne. Boli tu predstavené High-Tech technológie ku ktorým sa nie je možné bežne u nás dostať. Naši študenti dokonca prejavili záujem v budúcnosti na takejto perfektne vybavenej škole, na ktorej sa navyše študuje v anglickom jazyku a má množstvo zahraničných študentov aj v budúcnosti študovať. My sme však zatiaľ museli pokračovať v našom programe.
Ďalej sme navštívili veľmi známe mesto – centrum provincie Západné Flámsko – BRUGY. Je to mesto ktoré nesie aj prívlastok “Benátky severu”. Tu sme obdivovali atmosféru dokonale zachovaného stredovekého historického jadra, úzkych uličiek, všade prítomných kanálov, ktoré obkolesujú aj známe námestie s impozantnou vežou Belfry of Bruges. V Brugách sme navštívili aj pivovar Halve Moon a na námestí sme ochutnali, ako chutia ”Belgian Fries”.
Mobilitu sme zakončili piatkovou návštevou mesta Oostende, belgického prímorského kráľovského letoviska. Aj keď teplota mora nám už neumožňovala aktivity, na ktoré sme zvyknutí počas dovoleniek pri mori v južných krajinách, jednako patril pobyt na čerstvom vzduchu na rozľahlých plážach severného mora, či plavba loďou v prístave k príjemnému spestreniu programu pobytu. V piatok sme absolvovali síce krátke, ale tradične veľmi milé stretnutie s našim priateľom, človekom ktorý veľkou mierou prispel k dlhodobému partnerstvu našej školy so školami v Západnom flámsku p. Lucom Devloo-Casierom, bývalým riaditeľom našej partnerskej školy OLVTD Zeebrugge.
Náš pobyt V Belgicku sa skončil v sobotu, 26. októbra 2019, keď sme sa presunuli na letisko v Bruseli, odkiaľ sme cez Mníchov leteli do Budapešti a ďalej autobusom do Zlatých Moraviec.
Počas rozhovoru so študentmi počas mobility, ale hlavne pri návrate domov sme sa uistili, že všetko úsilie vložené do prípravy tohto podujatia nebolo márne. Študenti sa domov vracali plní dojmov, bohatší o nové, zážitky, priateľstvá, s novými vedomosťami, skúsenosťami a poznatkami ( napr. že belgické hranolky a wafle sú naozaj najchutnejšie na svete a Severné more svojou teplotou nič nedlží svojmu menu 😉 )
Dank je wel België !
autor článku videa a fotografií: Mgr. Dušan Turčan
Našu školu navštívilo 39 študentov zo 7 krajín Európy
Aj v tomto roku naša škola, SOŠ polytechnická v Zlatých Moravciach pokračuje v dlhoročnej „šnúre“ medzinárodných projektov, v ktorých spolupracujeme s viacerými podobnými školami z celej Európy. V termíne 11. – 23. februára 2019 sa na našej škole konali dve projektové stretnutia v rámci programu ERASMUS+.
Prvé stretnutie sme realizovali s našimi partnermi zo školy VGS z nórskeho Kongsbergu a VTI z belgického Tieltu. Zúčastnilo sa ho spolu 14 študentov z Nórska a Belgicka so 4 svojimi pedagógmi, a za našu školu 6 študentov a dvaja učitelia odborných predmetov. V tomto projekte pod názvom „Smart devices for healthy ageing“ sa stalo našou ambíciou lepšie pochopiť, resp. s partnermi vyvinúť zariadenia, ktoré by mohli starším osamelým ľuďom, resp. ľuďom na dôchodku uľahčiť život tam, kde je to možné aj bez pomoci iných. Jedná sa hlavne o technológie centralizovaného zberu a analýzy dát z rôznych senzorov biologických veličín ako napr. tep, krvný tlak, detektor pádu, detektor pohybu, detektory nebezpečných látok, ale aj ovládanie zariadení hlasom. Potreba takýchto technológií priamo vyplýva z demografického vývoja v priestore celej Európy.
Počas piatich pracovných dní sa teda naši a zahraniční študenti a ich učitelia podelili o doterajšie skúsenosti a poznatky v tejto problematike, úspešne sme absolvovali spolu päť 4-hodinových „workshopov“ na témy: „Raspberry Pi ako server“, „Detektor tepu“, „Detektor pádu“, „Google HOME HUB a jeho využitie v domácnosti“, „Ovládanie osvetlenia a iných zariadení domácnosti hlasom pomocou GOOGLE HOME a PHILIPS HUE“. Technológie, s ktorými sme pracovali predstavujú absolútnu technologickú špičku v danej problematike. Sme preto hrdí, že naši študenti mohli porovnať a zároveň nadobúdať nové vedomosti a skúsenosti so svojimi rovesníkmi z našich partnerských krajín.
Program návštevy zahraničných hostí sme samozrejme doplnili aj o kultúrne a relaxačné aktivity, tak aby naši hostia na Slovensku spoznávali nielen nové moderné a inovatívne technológie, ale aby ho zároveň Slovensko spoznali aj ako modernú európsku krajinu, plnú prírodných krás a historicky zaujímavých miest. Navštívili sme preto Banskú Bystricu, Donovaly, našim hosťujúcim študentom sa veľmi páčil aj Liptov, kde sme navštívili známu Demänovskú jaskyňu slobody, Vlkolinec, či „Tatralandiu“.
V piatok 15. februára, na záver pobytu našich hostí prijali aj primátor mesta Zlaté Moravce pán Dušan Husár a na Úrade Nitrianskeho samosprávneho kraja aj pani Ing. Helena Psotová, vedúca Úradu NSK a vedúci odboru vzdelávania a kultúry na Úrade NSK RNDr. Vladimír Gubiš.
autor článku: Mgr. Dušan Turčan