Názov projektu
No time to waste
Nie je čas na odpad a plytvanie surovín

Slovensko, Nemecko, Nórsko, Holandsko, Taliansko, Rumunsko
Mobilita ERASMUS+ v Nemecku
V dňoch 1.mája až 6. mája 2022 skupina žiakov: René Maňkovský, Tibor Krchňavý, Samuel Kotora, Andrej Mráz, Patrik Klikáč a učiteľov našej školy: Mgr. Dušan Turčan a Mgr. Mário Šimovič v rámci projektu ERASMUS+ „No time for waste“ navštívila školu Eckener schule v nemeckom Flensburgu v oblasti Hamburgu. Prinášame Vám pohľad na mobilitu, ktorú skupina počas pobytu absolvovala. ERASMUS+ je súčasťou vzdelávacieho programu celoživotného vzdelávania. Jeho hlavným cieľom je zvyšovať kvalitu a posilniť európsku dimenziu na školách podporou medzinárodnej spolupráce škôl, odborného rastu učiteľov priamo zapojených do školského vzdelávania a podporou výučby jazykov a interkultúrneho povedomia.
Mobilita sa začala 30.apríla 2022 v skorých ranných hodinách v Zlatých Moravciach, odkiaľ sme autom odcestovali cez Českú republiku do nemeckého Berlína, tu sme prenocovali a voľný čas sme využili na krátku, ale zaujímavú prehliadku tejto európskej metropoly. V nedeľu, hneď po raňajkách sme pokračovali do cieľa našej cesty – mesta Flensburg, pričom sme ešte využili možnosť zastaviť sa v starobylom prístavnom meste Kiel, ktoré leží na plážach Baltického mora. Do Flensburgu sme dorazili v podvečerných hodinách. Ubytovali sme sa v menšom hoteli neďaleko hostiteľskej školy. Pracovný program začal v pondelok 2.5. 2022, keď sme sa všetci stretli na školskom dvore hostiteľskej školy. Okrem našej skupiny privítali naši nemeckí partneri aj rovnaké skupiny z Rumunska, Talianska, Nórska a program pobytu sa tak mohol začať.
V nasledujúcich štyroch pracovných dňoch sme absolvovali pestrý program mobility. Nejednalo sa pritom o žiadny formálny výlet, naopak, pracovný program bol veľmi intenzívny a zostavený ako paleta prevažne vzdelávacích – workshopov a poznávacích aktivít v regióne Schleswig-Holstein, v najsevernejšom regióne Nemecka. Študenti si vyskúšali prácu v tímoch, a hlavne svoje jazykové schopnosti, pretože v spoločnom pracovnom tíme boli aj ich zahraniční rovesníci.
Hlavnou témou našich pracovných aktivít bola problematika nakladania so surovinami, odpadmi, energiami, šetrenie a trvalá udržateľnosť. Veľmi aktuálne témy dnešných dní. Študenti v tímoch pracovali na výrobe solárneho záhradného svetla, ktoré vzrobili ako betónový odliatok, pričom tu okrem elektroniky použili inak nevyužiteľné suroviny, ako napr. sklenený pohár od kompótu. 🙂
Z poznávacích aktivít sme absolvovali návštevu a prehliadku ostrova Sylt, výlet loďou v prístave, bowling, či prechádzku do nedalekého Dánska, ktorého hranica sa nachádza len cca kilometer od Flensburgu.
Mobilita prešla veľmi rýchlo a domov sme sa vrátili plní nezabudnuteľných dojmov, nových skúseností a hlavne všetci odhodlaní a motivovaní viac popracovať na svojich jazykových a komunikačných schopnostiach, pretože len tie otvárajú nové dimenzie poznania, ktoré môžu poskytnúť len takéto pobyty na zahraničných školách.
Za obsah článku zodpovedá autor, Európska komisia ani národná agentúra nenesú zodpovednosť za použitie týchto informácií.
Autor článku a fotografií: Mgr. Dušan Turčan
Mobilita ERASMUS+ v Nórsku

V dňoch 6.novembra až 11. novembra 2022 skupina žiakov: Adam Štuller, Adam Chren, Matúš Jurík, Erik Valkovič, Lukáš Jurík a učiteľov našej školy: Mgr. Zuzany Čižmárikovej – koordinátorky projektu a Mgr. Jany Palajovej v rámci projektu ERASMUS+ „No time for waste“ navštívila Røyken videregående skole v nórskom meste Røyken. Prinášame Vám pohľad na mobilitu, ktorú skupina počas pobytu absolvovala. ERASMUS+ je súčasťou vzdelávacieho programu celoživotného vzdelávania. Jeho hlavným cieľom je zvyšovať kvalitu a posilniť európsku dimenziu na školách podporou medzinárodnej spolupráce škôl, odborného rastu učiteľov priamo zapojených do školského vzdelávania a podporou výučby jazykov a interkultúrneho povedomia.
Mobilita sa začala 6. novembra 2022 v skorých ranných hodinách v Zlatých Moravciach, odkiaľ sme autom odcestovali do Viedne, odkiaľ sme letecky pokračovali do Osla, hlavného mesta Nórska.
V nasledujúcich štyroch pracovných dňoch sme absolvovali pestrý program, ktorý bol veľmi intenzívny a zostavený ako paleta prevažne vzdelávacích – workshopov a poznávacích aktivít v regióne južného Nórska. Študenti si vyskúšali prácu v tímoch, a hlavne svoje jazykové schopnosti, pretože v spoločnom pracovnom tíme boli aj ich zahraniční rovesníci. Študenti komunikovali v nemeckom a anglickom jazyku, pričom hlavným motívom aktivít bola problematika nakladania so surovinami, odpadmi, energiami, šetrenie a trvalá udržateľnosť. Veľmi aktuálne témy dnešných dní.
Z poznávacích aktivít sme absolvovali návštevu a prehliadku Osla, s atrakciami ako známy lyžiarsky areál Holmenkollen, opera s výhľadom na prístav, kráľovský palác, prehliadka centra mesta. Jeden pracovný deň sme strávili pobytom v čarovnej nórskej prírode, keď sme navštívili a prespali v ich „cabin“ – odľahlej horskej chate na ktorú sme sa dostali po päť kilometrovej pešej túre.
Mobilita prešla veľmi rýchlo a domov sme sa vrátili plní nezabudnuteľných dojmov, nových skúseností a hlavne všetci odhodlaní a motivovaní viac popracovať na svojich jazykových a komunikačných schopnostiach, pretože len tie otvárajú nové dimenzie poznania, ktoré môžu poskytnúť len takéto pobyty na zahraničných školách.
Mobilita ERASMUS+ v Holandsku
V dňoch 5.decembra až 9. decembra 2022 skupina študentov odborov Technické lýceum a Grafik digitálnych médií: Filip Galbavý, Jakub Repa, Samuel Šabík, Sebastián Chren, Matúš Višňák a učiteľov našej školy: Mgr. Dušan Turčan a Mgr. Miloslav Skačan v rámci projektu ERASMUS+ „No time for waste“ navštívila školu Penta College CSG Jacob Liesveldt v meste Hellevoetsluis v oblasti Rotterdamu. Prinášame Vám pohľad na mobilitu, ktorú skupina počas pobytu absolvovala. ERASMUS+ je súčasťou vzdelávacieho programu celoživotného vzdelávania. Jeho hlavným cieľom je zvyšovať kvalitu a posilniť európsku dimenziu na školách podporou medzinárodnej spolupráce škôl, odborného rastu učiteľov priamo zapojených do školského vzdelávania a podporou výučby jazykov a interkultúrneho povedomia.
Mobilita sa začala 4.decembra 2022 v skorých ranných hodinách v Zlatých Moravciach, odkiaľ sme autom odcestovali cez Rakúsko a Nemecko do holandského Ouddorp, tu sme prenocovali. V pondelok, hneď po raňajkách sme pokračovali do cieľa našej cesty – pobrežného mesta Hellevoetsluis, pričom sme ešte využili možnosť obdivovať sústavu vodných diel vo oblasti Rotterdamu ktoré tvoria ochranu pred vodami Severného mora. Do Hellevoetsluis sme dorazili v dopoludňajších hodinách. Ubytovali sme sa v menšom hoteli neďaleko hostiteľskej školy. Pracovný program začal v pondelok 5.12. 2022, keď sme sa všetci stretli na školskom dvore hostiteľskej školy. Okrem našej skupiny privítali naši holandskí partneri aj rovnaké skupiny z Rumunska, Talianska, Nemecka a Nórska a program pobytu sa tak mohol začať.
V nasledujúcich štyroch pracovných dňoch sme absolvovali pestrý program mobility. Nebol to, tak ako to už pri týchto mobilitách býva, žiadny formálny výlet, naopak, pracovný program bol veľmi intenzívny a zostavený ako zmes prevažne vzdelávacích – workshopov a poznávacích aktivít v provincii Južné Holandsko. Študenti si vyskúšali prácu v tímoch, a hlavne svoje jazykové schopnosti, pretože v spoločnom pracovnom tíme boli aj ich zahraniční rovesníci. Dokonca, v prvý večer pobytu naši študenti absolvovali aj návštevu a večeru v rodinách svojich holandských rovesníkov.
Hlavnou témou našich pracovných aktivít bola problematika nakladania so surovinami, odpadmi, energiami, šetrenie a trvalá udržateľnosť. Veľmi aktuálne témy dnešných dní. Študenti v tímoch pracovali na výrobe farebných sklenených svietnikov, pričom tu použili inak nevyužiteľné suroviny, ako napr. sklenený pohár od kompótu. Zaujímavou bola aj burza použitého oblečenia, ktoré priniesli všetci účastníci mobility a „stretli sa tu zaujímavé kúsky“ oblečenia, ktoré pochádzali z krajín naprieč celou Európou.
Z poznávacích aktivít sme objavovali čarovné zákutia prístavu a starej časti mesta Hellevoetsluis, návštevu miestneho recyklačného centra, pešiu prehliadku mesta Rotterdam, výlet vodnými taxíkmi v najväčšom prístave Európy, bowling, či prechádzku uličkami starobylého mesta Delft, ktorého architektonické scenérie a vodné kanály sa nápadne podobali na tie, ktoré môžete nájsť v hlavnom meste Holandska – Amsterdam.
Mobilita prešla, veľmi rýchlo a domov sme sa vracali síce trošku uzimení a možno aj unavení, ale plní nezabudnuteľných dojmov, nových skúseností a hlavne všetci odhodlaní a motivovaní viac popracovať na svojich jazykových a komunikačných schopnostiach, pretože len tie otvárajú nové dimenzie poznania, ktoré môžu poskytnúť iba takéto pobyty na zahraničných školách.
Erasmus+ No time to waste – Projekt na aktívne riešenie udržateľnosti – mobilita v Taliansku
Tento projekt má za cieľ zvyšovať a rozvíjať povedomie na tému udržateľnosti, ktorá je v týchto dňoch veľmi aktuálna vzhľadom na situáciu, v akej sa naša planéta nachádza. Každý národ čelí oblasti záujmu medzi udržateľnými výdavkami, zdravím, hygienou, recykláciou odpadu. V rámci tohto projektu sa naša škola zúčastnila už piateho projektového stretnutia, ktoré sa konalo v dňoch 13. 2. 2023 – 18.2.2023 v Taliansku, na Sicílii v partnerskej škole LICEO SCIENTIFICO STATALE “ENRICO FERMI” v meste Sciacca.
Projektového stretnutia sa zúčastnili dve učiteľky – Mgr. Zuzana Čižmáriková, koordinátorka projektu, Ing. Jana Palajová, učiteľka anglického jazyka a päť študentov – Adam Pecho, František Kabát, David Fintor, Nikolas Ondrejka a Oliver Nipča. Okrem našej slovenskej skupiny sa projektu zúčastnili ešte ďalšie krajiny a to: domáce Taliansko, Nemecko, Holandsko, Rumunsko a Nórsko.
Počas štyroch pracovných dní sme mali pripravený bohatý program. Prvý deň sme strávili v talianskej škole, kde nás privítala riaditeľka školy a študenti mali možnosť sa zoznámiť s ostatnými študentami a taktiež prezentovali svoje projekty na tému udržateľnosti. Popoludní sme si pozreli pamätihodnosti mesta Sciacca a navštívili sme aj radnicu, kde sa nám prihovoril zástupca primátora. V stredu dopoludnia sme navštívili oblasť Ribera, kde sa nachádzala pomarančová farma a mali sme možnosť vidieť ako sa triedia a spracúvajú pomaranče. Neskôr sme navštívili nádherné záhrady, ktoré sú súčasťou prírodnej rezervácie, kde pre nás talianska škola usporiadala piknik. Popoludní sme sa presunuli na úžasné miesto – údolie chrámov, kde sa nachádzajú chrámy, ktoré tu postavili Gréci okolo r. 450 pred naším letopočtom a ktoré sú zapísané do svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Vo štvrtok dopoludnia sa študenti zúčastnili workshopov, ktoré boli zamerané na nepriemyselné spracovanie múky z miestnych obilnín a na výrobu keramiky. Popoludní sme mali možnosť si prezrieť prírodné parné kúpele v Monte San Calogero a neskôr unikátnu záhradu plnú kamenných soch, ktorú vybudoval miestny umelec Filippo Bentivegna. Posledný pracovný deň patril prírodnej rezervácii Eraclea Minoa, ktorá sa nachádza priamo pri mori, kde sa nachádza aj nádherná pláž, ktrorú sme navštívili. Dobrovoľníci z tejto oblasti nám ukázali, ako sa snažia chrániť more pred plastovým odpadom. V tejto oblasti sa nachádzajú aj pozostatky prírodného divadla z gréckych čias, ktoré sme mali možnosť tiež vidieť. Študenti sa mohli poprechádzať po pláži a niektorí otužilci si aj zaplávali v mori. Náš program sme ukončili popoludní v prístave a v koralovom múzeu.
Opäť sme sa utvrdili v tom, že takéto projektové stretnutia majú veľký zmysel, či už v upevňovaní vzťahov a priateľstiev medzi jednotlivými národnosťami a v komunikácii a zdokonaľovaní sa v nemeckom a anglickom jazyku, ale tiež aj v našom spoločnom cieli tohto projektu a to je ochrana našej planéty.
Ďalšia ERASMUS+ mobilita v Rumunsku
V dňoch 7.5. 2023 – 12.5. 2023 sme sa zúčastnili projektového stretnutia Erasmus+ u nášho projektového partnera v Rumunsku v strednej škole Liceul Teoretic German „Johann Ettinger“ v meste Satu-Mare. Stretnutia sa zúčastnili 5 študenti našej školy: Antony Pesquero, Matúš Višňák, Filip Škula, Matúš Klikáč a Alexander Meliška a dvaja učitelia Mgr. Peter Hodál PhD. – učiteľ na škole a Mgr. Dušan Turčan. Hlavnou náplňou stretnutia v projekte ERASMUS+ bola práca projektových partnerov na projektových úlohách podľa vopred dohodnutého plánu.
Priblížime vám ako sme tento týždeň strávili. Prvý deň sa niesol v znamení zoznamovania, každá škola sa predstavila prezentáciami o typických krojoch v danej krajine. Poobede sme si pozreli mesto Satu Mare. Druhý deň sme navštívili zaujímavé miesta ako – tradičnú drevenú dedinu a múzeum komunizmu v meste Baia Mare, ktoré je zaujímavé tým, že sa nachádza v bývalom väzení, kde boli väznené obete komunistického režimu. Taktiež sme navštívili aj kláštor, ktorý je pamiatkou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ďalší deň bol celý vyhradený pre workshopy, kde sa študenti naučili napr. vytvárať trvalo udržateľné predmety. Zároveň sa popri všetkých týchto aktivitách bližšie spoznávali a spoznávali zvyky a tradície Rumunska. Navštívili taktiež kaštieľ Károlyiovcov v mestečku Grosskarol, kostol v Kaplaul, kde sa nachádza krypta šľachtickej rodiny Károlyiovcov.
Tento týždeň nám dal naozaj veľa, študenti sa zdokonalili v nemeckom a anglickom jazyku, keďže museli komunikovať so svojimi rovesníkmi z iných krajín. A tak ako sa hovorí aj v názve nášho projektu, aj keď sa tu stretli rôzne kultúry, všetci máme spoločné jedno a to je, že vieme spoločne, zaujímavo a zmysluplne stráviť čas a naučiť sa veľa nového z jednotlivých kultúr a zároveň sa vieme navzájom rešpektovať